Audiowizualny spektakl w reż. Izabelli Cywińskiej na podstawie „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego premierowo będzie można zobaczyć już 4 października w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego na ninateka.pl. Premiera telewizyjna przedstawienia w niedzielę, 6 października na antenie TVP Kultura w paśmie „Niedziela z Wiesławem Myśliwskim”.
„Saksofon”, długo oczekiwana premiera nowego, audiowizualnego spektaklu Izabelli Cywińskiej na podstawie „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego ze znakomitymi kreacjami Janusza Gajosa i Jerzego Radziwiłowicza to również najnowsza teatralna produkcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Premiera tej teatralno-telewizyjnej adaptacji prozy Myśliwskiego odbędzie się już 4 października online w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego ninateka.pl, a 6 października po raz pierwszy na telewizyjnym ekranie spektakl zobaczą widzowie TVP Kultura w paśmie „Niedziela z Wiesławem Myśliwskim”. Emisja spektaklu o godzinie 18:35.
Początkowo reżyserka, sięgająca nie po raz pierwszy po twórczość Myśliwskiego, zakładała realizację szesnastu 25-minutowych monologów zagranych przez najwybitniejszych aktorów starszego pokolenia. Ostatecznie spektakl na podstawie wielowątkowej, nagrodzonej m.in. Literacką Nagrodą Nike i Nagrodą Literacką Gdynia, powieści przybrał formę kameralnego spotkania dwóch wybitnych aktorów: Janusza Gajosa w roli Bohatera i Jerzego Radziwiłowicza w roli Pana w Kapeluszu. Z oszczędnego monologu mężczyzny, Bohatera łuskającego fasolę, narracja zaczyna układać się w historię życia – metafizyczną opowieść o relacjach międzyludzkich, sile pamięci, ludzkim losie, wolności i jej znaczeniu.
Dzięki misternemu montażowi Anny Wagner i zachwycającym zdjęciom Piotra Śliskowskiego w narrację Bohatera niepostrzeżenie włączona zostaje postać Pana w Kapeluszu, tajemniczego towarzysza rozmowy. Nie wiadomo czy przybył naprawdę, czy został wymyślony. Opowiada o winie swojego ojca, niemieckiego żołnierza, który w czasie wojny podpalił wieś młodego wówczas Bohatera. Żołnierz ocalił jednak życie ukrywającemu się w piwnicy chłopcu, ponieważ przypominał mu własnego syna. Spotkanie dwóch mężczyzn przy kawie jest konfrontacją z własną przeszłością, próbą odpowiedzi na pytanie o relację między przypadkiem a przeznaczeniem, refleksją nad życiem i śmiercią, przyjaźnią, historią. Oszczędna, znakomita gra aktorska, doskonale współgrające z zamysłem reżyserskim kostiumy, muzyka i scenografia sprawiają, że tę niezwykle szlachetną realizację ogląda się z narastającym zaangażowaniem i przejęciem.
„Saksofon” zostanie udostępniony online na ninateka.pl, w portalu prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zawierającym ponad 2000 materiałów audio i wideo związanych z kulturą, m.in. spektakli teatralnych i operowych, filmów, reportaży czy koncertów. Między 30 września a 6 października na ninateka.pl w ramach „tematu tygodnia”, redakcyjnego wyboru szczególnie polecanych treści, będzie można zobaczyć i posłuchać materiałów związanych z najwybitniejszymi polskimi pisarzami XX wieku m.in. Witkacym, Schulzem, Gombrowiczem, Hłaską, a także Wiesławem Myśliwskim. 4 października w NINATECE poza „Saksofonem” premierowo udostępnionych zostanie także 10 pierwszych odcinków 60-odcinkowej audycji Drugiego Programu Polskiego Radia, w której Jerzy Radziwiłowicz czyta powieść Myśliwskiego – „Widnokrąg”.
6 października TVP Kultura wyemituje pasmo „Niedziela z Wiesławem Myśliwskim”, które będzie doskonałą okazją do bliższego poznania twórczości autora „Traktatu o łuskaniu fasoli”. O godzinie 17:25 TVP Kultura zaprezentuje rozmowę z pisarzem i zaproszonymi gośćmi, którą w studiu poprowadzi Agnieszka Szydłowska. Po rozmowie, o 18:35, stacja zaprosi na premierę „Saksofonu”, a o 20:10 – na „Kamień na kamieniu” – film w reżyserii Ryszarda Bera oparty na innej głośnej powieści Wiesława Myśliwskiego.
Źródło: Telewizja Polska