Historie, które wzruszają i szokują. Ciekawe postaci zauważone przez wybitnych dokumentalistów. Filmy zapadające w pamięć – Telewizja Polska zaprasza na serię dokumentów.
„Mały alczyk, wielka sprawa”
Dokument przyrodniczy o alczykach, które masowo zamieszkują Arktykę. Kolonie ptaków badane są przez polskich naukowców od wielu lat.
Emisja: sobota, 19 października, godzina 15:00, TVP Polonia
Archipelag Rosja – „Jutro”
Historia petersburskiej grupy artystycznej „Wojna”. Jej prowokacyjna działalność na stałe wpisała się w krajobraz przestrzeni publicznej, jednak rzadko dociera do masowego odbiorcy. Artyści należący do tej grupy – mimo grożącej odpowiedzialności karnej – często swoje działania kierują przeciwko władzy.
Emisja: niedziela, 20 października, godzina 22:20, TVP Kultura
Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Niewolnice z Cleveland”
W ciągu dwóch lat z tej samej ulicy w Cleveland zniknęły trzy młode kobiety. Jak później okazało się uprowadził je ten sam mężczyzna – kierowca szkolnego autobusu, Ariel Castro. Po dziesięciu latach niewoli i tortur odzyskują kontakt ze światem.
Emisja: poniedziałek, 21 października, godzina 23:10, TVP1/HD
Czy świat oszalał – „Broń – najstarsze uzależnienie Ameryki”
W szkole podstawowej w Newtown jej były uczeń, Adam Lanza, zabija dwadzieścia sześć osób. Broń zabójcy należała do jego matki, która była jego pierwszą ofiarą. Prezydent Obama obiecuje wprowadzenie zmian dotyczących posiadania broni. Przeciw temu protestuje Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie, które nawołuje do uzbrajania się obywateli.
Emisja: poniedziałek, 21 października, godzina 23:50, TVP2/HD
„Fundamentaliści z zachodniego brzegu”
Na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu powstają nielegalne żydowskie osiedla. Sąd nakazał rozebranie budynków, których budowa wspierana jest przez rząd w Tel Awiwie. Brak realizacji tego wyroku znacznie utrudnia rozmowy pokojowe między Palestyną a Izraelem.
Emisja: poniedziałek, 21 października, godzina 00:20, TVP2/HD
Świat bez fikcji – „Nigdy nie zapomnij kłamać”
Historia Holokaustu w relacji Mariana Marzyńskiego. Bohater filmu wraca do miejsc swojego dzieciństwa. Odwiedzając byłe getto żydowskie opowiada o zagładzie, którą udało mu się przeżyć.
Emisja: wtorek, 22 października, godzina 22:50, TVP2/HD
Filmy Jacka Bławuta – „Born Dead”
Historia więziennego recydywisty, który włączony do resocjalizacyjnego programu „Duet” zaczyna pomagać upośledzonym dzieciom. Z czasem między więźniem i jego podopiecznymi rodzi się emocjonalna więź. Jak bardzo w takiej sytuacji może zmienić się człowiek, który połowę życia spędził za kratami?
Emisja: środa, 23 października, godzina 22:25, TVP Kultura
„Z wyciągniętymi rękami”
Film przedstawia wspólne losy Polski i Węgier w dążeniu do niepodległości. Pomimo klęski powstania w Budapeszcie w 1956 roku, Polacy i Węgrzy nie zaprzestali dalszych wspólnych działań w walce o odzyskanie niepodległości – wyzwolenia się spod hegemonii ZSRR.
Emisja: środa, 23 października, godzina 22:30, TVP Historia
„Matka 24h”
Osiemnastoletnia Justyna po śmierci matki przejmuje prawo rodzicielskie nad osieroconym rodzeństwem. Film opowiada o codziennym życiu kochającej się rodziny, która próbuje zorganizować sobie życie na nowo.
Emisja: czwartek, 24 października, godzina 23:45, piątek, 25 października, godzina 04:55, TVP Polonia
Źródło: Telewizja Polska