W niedzielę, 6 listopada o godz. 14:30 TVP Polonia będzie transmitować mszę świętą z Newark poświęconą uroczystościom sprowadzenia do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie. W sobotę, 12 listopada o godz. 15:00 TVP1 i TVP Polonia będą transmitować uroczystości pogrzebowe ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Widzowie TVP Polonia będą mogli zobaczyć również obszerne relacje z tego wydarzenia – symbolicznego powrotu do Ojczyzny trzech Prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.
Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV
Uroczystości pożegnania szczątków trzech Prezydentów na uchodźstwie rozpoczną się w niedzielę, 6 listopada na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark, gdzie o godz. 12.00 polska delegacja złoży kwiaty. Następnie o godz. 14:30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w kościele pw. św. Marii Magdaleny, której przewodniczył będzie biskup polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Dzięki transmisji w TVP Polonia w mszy będą mogli uczestniczyć Polacy mieszkający na całym świecie.
Wydarzenia w Newark relacjonować będzie specjalny wysłannik TVP Polonia, Przemysław Toczek. Pierwsza relacja na antenie już o godz. 11:50, ostatnia o godz. 23:30.
W sobotę, 12 listopada o godz. 15:00, po sprowadzeniu szczątków Prezydentów do Polski, zostanie odprawiona uroczysta msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, której przewodniczył będzie arcybiskup Stanisław Gądecki. Szczątki Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego zostaną złożone w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.
Widzowie TVP Polonia będą mogli zobaczyć również obszerne relacje z tego wydarzenia w programach: „Polonia 24”, „Magazyn z Wysp”, „Informacje Kulturalne” oraz „Co dalej? O tym mówi świat”.
Sprawdź ofertę kanału TVP Polonia w PROGRAMIE TV
Istnienie polskiego rządu i działalność Prezydentów RP na uchodźstwie dawały Polakom nadzieję, że ich ojczyzna w końcu odzyska wolność po latach okupacji i totalitaryzmów. Urząd ten sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski. Dzięki temu możliwe było zachowanie konstytucyjnej ciągłości władz Rzeczypospolitej Polskiej od września 1939 r., kiedy doszło do agresji Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę, poprzez II wojnę światową i powojenną sowiecką okupację, aż do pierwszych w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 r. Zakończeniem misji było uroczyste przekazanie insygniów prezydenckich na Zamku Królewskim w Warszawie. W 1990 r. Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, przekazał je Lechowi Wałęsie – pierwszemu polskiemu Prezydentowi wybranemu w wyborach powszechnych po II wojnie światowej.
Źródło: Telewizja Polska