W środę, 23 listopada Program 2 Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową transmisję koncertu z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Będzie to wieczór poświęcony 89. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej i światowej muzyki. W tym dniu, z okazji jubileuszu słynnego kompozytora, Program 2 Polskiego Radia przypomni jego twórczość.
23 listopada w 89. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego radiowa Dwójka wszechstronnie przedstawi jego postać i dokonania.
W środę o godz. 11.10 będzie można usłyszeć VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Müncher Philharmoniker pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.
O 12.05 na antenie Programu 2 Polskiego Radia zabrzmi jego III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”, który nawiązując do klasycznej formy kameralnej, przywołuje reminsicencje dzieciństwa spędzonego w wielokulturowej przed wojną, rodzinnej Dębicy. W utworze pojawia się m.in. melodia huculska, którą grywał na skrzypcach jego ojciec. Jest to jedno z najbardziej refleksyjnych i poruszających dzieł tego twórcy (wyk. Kwartet Śląski). Obok Kwartetu pojawi się Intermezzo na 24 instrumenty smyczkowe, skomponowane przez wówczas czterdziestoletniego kompozytora, które cechuje niezwykła wirtuozeria i szczególna kolorystyczna aura (wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki).
Tego samego dnia, w „Filharmonii Dwójki” o godz. 19.00 transmisja koncertu z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który jest upamiętnieniem 89. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Utwór Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę to cykl pieśni do wierszy wybitnych polskich poetów, ujętych w formę tryptyku autorstwa kompozytora. W pierwszej części zatytułowanej Ogród zaklęty odnaleźć można m.in. wiersze Kazimierza Wierzyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Korab-Brzozowskiego i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Co mówi noc – to druga część, która powstała w oparciu o wiersze Staffa, Wata i Micińskiego. Ostatnią część dzieła wieńczy Adagio-Requiem z akordami z Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina. Wiersz Norwida Fortepian Szopena umieszczony w tej części na zasadzie motywu przewodniego stanowi sedno całego utworu, skomponowanego w Roku Chopinowskim na 200-lecie urodzin kompozytora.
Wykonanie: Iwona Hossa (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), Mariusz Godlewski (baryton), Maciej Tworek (dyrygent), Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opera Narodowej.
Źródło: Polskie Radio