Grasz folk lub muzykę tradycyjną i w ubiegłym roku wydałeś płytę? Weź udział w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku lub Fonogram Źródeł. Te prestiżowe konkursy stanowią od lat najbardziej aktualny i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego w kategoriach muzyki folkowej i tradycyjnej. Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 20 lutego czeka na zgłoszenia od solistów i zespołów oraz wydawców płytowych i instytucji archiwizujących lub dokumentujących taką twórczość. Lista finalistów Folkowego Fonogramu Roku ogłoszona zostanie 13 marca.
Fonograficzne konkursy Polskiego Radia na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku prezentują najlepsze płyty z polską muzyką tradycyjną i folkową, wydane w minionym roku. Najnowsze zestawienia zbiorą więc nagrania wyprodukowane w 2022 roku.
Konkurs na Folkowy Fonogram Roku, organizowany od 1998 roku w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, od 2002 roku towarzyszy Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły działające w Polsce i wykonujący muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Tęgie Chłopy, Wernyhora oraz Karolina Cicha.
Organizatorzy konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2022 ocenią ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.
Z kolei konkurs na Fonogram Źródeł to obowiązkowa pozycja dla miłośników, twórców i badaczy popularyzujących repertuar tradycyjny. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem od powstania jest motywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.
Artyści stawiający pierwsze ważne kroki na festiwalowej scenie, stają się szybko klasykami gatunku – odnosząc nierzadko i sukcesy zagraniczne.
Folkowy Fonogram Roku 2021: 1 miejsce – Tęgie Chłopy za album „Rakieta”, 2 miejsce – Bastarda & Chór SWPS „Kołowrót” ex aequo Wernyhora „Bojkowski głos Bieszczadu”, 3 miejsce – Karolina Cicha „Karaimska Mapa Muzyczna” ex aequo Niewte „Osmętnica Electronica”.
W zeszłym roku Fonogram Źródeł przyznano: 1 nagrodę Instytutowi Sztuki PAN za album CD i DVD „Tradycje pogrzebowe na Kurpiach. Gmina Kadzidło cz. 1″ ex aequo Mateuszowi Niwińskiemu za album „Stefan Nowaczek. Skrzypek z Podłęża”, 2 nagrodę Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Bielsku-Białej za album „Polana, polana” ex aequo Bukowiańskiemu Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej za płytę „Adam Kuchta”, 3 nagrodę Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona za płytę „Muzykanci od Rzeczycy”.
Nagrodę specjalną przyznano Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi i Wydawnictwu In Crudo za 5 albumów opublikowanych w formie cyfrowej (Kapela od Łowicza „Z kapelusza, nie z pisma”, Kapela Piotra Gacy „To ja bym tak powiedział, żeby tę rękę w górze trzymać trzy godziny, tylko trzymać, wcale nie grać”, Kapela Stasia Niewidomego „Oj moi drodzy goście jak ja was szanuję, oj że się z wami spotkam to was pocałuję”, Kapela z Krzemienia „Proszę państwa, teroz odegromy dla pana… naszego przełożonego poleczkę kulawą”, Kapela z Marzysza „Pan Wincenty Jamioł mógłby zagrać na każdej estradzie”.
Źródło: Polskie Radio