16 czerwca rozpoczyna się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Zamościu. To wyjątkowe święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej każdego roku dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
Sprawdź godziny emisji festiwalu „Dwa Teatry” w PROGRAMIE TV
– Telewizyjny teatr nie jest samotną wyspą – jak mawiał Jerzy Koenig. Nie jest choćby dlatego, że tu, w Zamościu, towarzyszy mu teatr radiowy. Oto dwie niezwykłe formy teatralne: zrodzone ze słowa, z wyobraźni, z muzyki, a zawsze – z miłości do sztuki. Te „Dwa Teatry” na nowo odkryć będzie można w mieście rozkochanym w sztuce, w Zamościu, gdzie spotykamy się już po raz trzeci. Konkursowe przedstawienia i słuchowiska, koncerty, wystawy, gala Wielkich Nagród, spotkania z twórcami, czytania, warsztaty oraz Dwa Teatry Dzieciom. A jakby tego było mało, to w przeddzień 230. rocznicy urodziny hr. Aleksandra Fredry w Zamojskim Domu Kultury wielka Gala wieńcząca XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Drodzy Państwo – zapraszam do Zamościa! – powiedziała dyrektor artystyczno-programowa Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” Kalina Cyz, dyrektor Teatru Telewizji, redaktor naczelna TVP Kultura.
Podczas festiwalu będzie można nie tylko zobaczyć przedstawienia konkursowe, koncerty i pokazy specjalne, ale również spotkać aktorów i twórców.
Spośród 16 przedstawień konkursowych i ponad 20 słuchowisk radiowych wyłonieni zostaną laureaci nagród regulaminowych, których wręczenie odbędzie się podczas uroczystej Gali w poniedziałek, 19 czerwca, w przededniu 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry w Zamojskim Centrum Kultury. W tym roku w telewizyjnym jury pod przewodnictwem Jacka Raginisa-Królikiewicza zasiądą: Jarosław Jakubowski, Magdalena Kuta, Agnieszka Lipiec-Wróblewska oraz Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.
W konkursie na najlepsze słuchowisko, zgłoszenia rozpatrywane są w dwóch kategoriach: słuchowisko dla dorosłych oraz słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Produkcje oceniane będą przez Jury pod przewodnictwem Wiktorii Gorodeckiej, w którym zasiądą także: Marek Kochan, Jacek Kopciński, Andrzej Mastalerz, Ignacy Zalewski.
Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą wydarzenia związane z obchodzonymi rocznicami i upamiętnieniem wielkich artystów. Zaplanowano m.in.: teatralne czytanie bajek Aleksandra Fredry – patrona roku 2023 – w interpretacji Lidii Sadowskiej i Modesta Rucińskiego, będzie można również zobaczyć kilka wystaw w tym wystawę poświęconą Gustawowi Holoubkowi z okazji 100. rocznicy jego urodzin, jubileuszową prezentację związaną z 70-leciem Teatru Telewizji oraz wystawę „Aleksander Fredro w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia”.
Specjalna oferta czeka na najmłodszych. Program „Dwa Teatry Dzieciom” przygotowało w tym roku Polskie Radio Dzieciom oraz TVP ABC. W sobotę i w niedzielę Polskie Radio Dzieciom w Sali Ślubów zaprezentuje aż 9 słuchowisk dziecięcych. Na małych widzów czekają ponadto warsztaty radiowe, lalkarskie i pisarskie, pokazy ulubionych bajek, specjalne prezentacje przedstawień teatralnych, a także spotkania z twórcami.
W ramach pokazów specjalnych festiwalu będzie można zobaczyć przedpremierowy spektakl „Praski Rejtan” Piotra Zaremby w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz przedstawienie „Tu mówi Szwejk” wyreżyserowane przez Sławomira Gaudyna.
Wydarzenie uświetnią wyjątkowe koncerty. Na Rynku Wodnym Anna Sroka-Hryń, która zaprezentuje utwory z płyty „Najpiękniejsza”, która jest hołdem dla twórczości Agnieszki Osieckiej. Usłyszymy również Karolinę Lizer i jej Folk Orkiestrę „ONYKS” z utworami zainspirowanymi muzyką ludową oraz Dizzy Boyz Brass Band, który zaprezentuje najbardziej znane hity takich artystów, jak Pharrell Williams, Bruno Mars czy Justin Timberlake.
Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV
Transmisja Wielkiej Gali Zamknięcia o godz. 19:00 w TVP Kultura i na kanale streamingowym TVP Kultura 2.
Źródło: Telewizja Polska