„Ludzie i maszyny” – premiera nowego cyklu w TVP Historia

Wyjątkowe miejsca i historie odsłaniające kulisy rozwoju nauki i przemysłu – Telewizja Polska zaprasza na nowy cykl prezentujący nasze przemysłowe dziedzictwo i to, jak wpływa ono na nasze życie. W roli przewodnika po industrialnych ciekawostkach wystąpi Marcin Jałowy z TVP3 Katowice. „Ludzie i maszyny” – od 4 grudnia w środy o godz. 17:45 i piątki o godz. 18:10 w TVP Historia. Tematem pierwszego odcinka będzie górnictwo; drugiego – koleje wąskotorowe.

Sprawdź godziny emisji audycji „Ludzie i maszyny” w PROGRAMIE TV

Egipt ma Piramidę Cheopsa, Francja – wieżę Eiffla, Niemcy – rejon Nadrenii i Westfalii, a Polska – turystyczno-kulturowy Szlak Zabytków Techniki. Autorzy programu podążać nim będą razem z widzami. Odwiedzą najciekawsze miejsca, pokażą wyjątkowe maszyny oraz ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju różnych dziedzin przemysłu w Polsce.

Dlaczego podziemne sztolnie drążono pod skosem? Po co w kopalniach potrzebne były porty? Czy elektrownie wodne mogą zabezpieczyć nas przed blackoutem? Jak powstaje prąd? Między innymi na te pytania szukać będą odpowiedzi twórcy cyklu „Ludzie i maszyny”. W pierwszym odcinku skupią się na górnictwie. Wydobycie paliw kopalnych odchodzi do przeszłości, ale kiedyś stanowiło filar polskiej gospodarki. W odcinku drugim poznamy historię i znaczenie kolei wąskotorowej.

W pierwszym sezonie skupiliśmy się przede wszystkim na industrialnych obiektach na Szlaku Zbytków Techniki – mówi realizująca program Aleksandra Fudala z TVP Katowice. – To najciekawsza w Polsce trasa turystyki industrialnej, a zarazem wielokrotnie nagradzana atrakcja województwa śląskiego.

Podczas naszych wypraw usłyszymy szum silników, stukot maszyn, poczujemy zapach drewna i chłód podziemi. Spróbujemy spławić węgiel podziemną rzeką, pomożemy rozpalić silnik parowozu, ale też przypomnimy największe katastrofy i trawiące lasy pożary – dodaje prowadzący program Marcin Jałowy. – Postaramy się, by nasza telewizyjna podróż wykraczała poza tradycyjne zwiedzanie muzeów, a widzowie mogli nie tylko poznać industrialne dziedzictwo, ale też odczuć, co składa się na jego niepowtarzalną tradycję.

„Ludzie i maszyny” to nie tylko wyprawa do industrialnych obiektów, które od czasu do czasu ktoś odwiedza. To także spotkanie z historią mówioną, przywołaną przez osoby, które zjadły zęby na sposobach wydobycia węgla, w hutach, fabrykach, a także za pulpitami maszyn sprzed epoki komputerów – dodaje Aleksandra Fudala.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

Tematami kolejnych odcinków cyklu będą: wydobycie srebra, hutnictwo, energetyka i inne.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *