Cała Polska wciąż zmaga się ze skutkami zeszłorocznej powodzi. Odeta Moro z naukowcami ze statku badawczego Oceania ruszyła w rejs, by zbadać wpływ niszczycielskiej fali na Zalew Szczeciński i cały Bałtyk. „Oceania, statek do badań specjalnych” – premiera 20 kwietnia o godz. 13:00 w TVP Nauka.
Sprawdź godziny emisji „Oceania, statek do badań specjalnych” w PROGRAMIE TV
Pilotażowy odcinek serialu stanowi zapis badań nad odrzańską falą powodziową przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Oceanologii PAN na pokładzie statku Oceania. Powódź doprowadziła do ruiny miasta i wsie, zmyła cmentarze, porwała wyposażenie fabryk, szpitali i infrastrukturę sanitarną. Czy Zalew Szczeciński zatrzyma najgorsze zanieczyszczenia, czy przedostaną się one na pełne morze ekstremalnie zaburzając bałtycki ekosystem? Czy eksperymentalne metody badawcze okażą się skuteczne w starciu z falą powodziową? Odpowiedzi na te pytania spróbuje udzielić Odeta Moro i zespół badawczy na pokładzie Oceanii. Misją pokierował prof. Karol Kuliński, a w jego zespole badawczym znaleźli się prof. Jacek Bełdowski oraz dr. Katarzyna Koziorowska.
– Marzyłam o tym, by wejść na pokład Oceanii od momentu, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ją na wodzie. Wtedy akurat byłam z ekipą na Spitzbergenie, na zdjęciach do serii ‘Stacja Arktyka’. Kocham dalekie wyprawy, ale uświadomiłam sobie, jak niewiele wciąż wiemy o tym, co jest najbliżej – o naszym morzu. Szansa poznania go bliżej, przyglądania się pracy naukowców z Oceanii, a przede wszystkim – możliwość podzielenia się tą wiedzą z widzami i zainspirowania do rozmowy o przyszłości Bałtyku jest dla mnie bezcenna – mówi Odeta Moro, reżyserka serialu i współautorka scenariusza.
Każdy odcinek serialu poświęcony będzie innym aspektom działań Oceanii. Pierwszy opowie o badaniach nad wpływem odrzańskiej fali powodziowej na Morze Bałtyckie. W następnych widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję obserwować poszukiwania i próby neutralizacji broni konwencjonalnej i chemicznej z czasów II Wojny Światowej zalegających na dnie Bałtyku oraz badania coraz większych obszarów stref beztlenowych zagrażających bałtyckiej florze i faunie. Serial pokaże kolejne etapy prac naukowych, m. in.: zbieranie próbek wody, interpretację ich badań w oparciu o zdjęcia satelitarne oraz dane zbierane przez specjalne roboty głębinowe. Widzowie poznają wybitnych polskich naukowców, którzy z Morzem Bałtyckim związali swoje życie, a kamera będzie towarzyszyć im w momentach przełomowych dla polskiej nauki.
– Możliwość zbierania próbek w momencie wlewania się do morza tak ogromnej fali powodziowej jest wyjątkowa. W 2010 roku byliśmy świadkami ujścia do Bałtyku wiślanej fali powodziowej, jednak wtedy mieliśmy mniejsze możliwości techniczne. Dziś dysponujemy wsparciem teledetekcji, możemy porównywać dane zebrane na miejscu ze zdjęciami satelitarnymi z momentu przed, w trakcie i po dojściu fali powodziowej – opowiada prof. Karol Kuliński.
OCEANIA
Statek badawczy Oceania, należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, jest jednostką prowadzącą badania w różnych dziedzinach oceanologii, w tym również na Morzu Bałtyckim. Trójmasztowy żaglowiec wyposażony jest w nowoczesne laboratoria i systemy pomiarowe, które pozwalają na kompleksowe badania hydrograficzne, optyczne, akustyczne, chemiczne i biologiczne. W ramach swojej działalności na Morzu Bałtyckim, Oceania uczestniczy w międzynarodowych programach badawczych takich jak BALTEX (Baltic Experiment) i BOOS (Baltic Operational Oceanographic System), koncentrując się na zagadnieniach związanych z fizyką, chemią, biologią i ekologią tego obszaru.
Autorkami scenariusza i reżyserkami serialu są Odeta Moro i Karolina Rogozińska.
Sprawdź ofertę kanału TVP Nuka w PROGRAMIE TV
„Oceania, statek do badań specjalnych” – premiera 20 kwietnia o godz. 13:00 w TVP Nauka i TVP VOD.
Źródło: Telewizja Polska