Ponad 20 produkcji Telewizji Polskiej i polskich filmów będą niebawem oglądać widzowie od Chin po Turcję i Szkocję – trwa dobra passa Biura Handlu TVP.
Tylko w ostatnich trzech miesiącach Biuro Handlu TVP sprzedało do Niemiec i niemieckojęzycznej części Europy cztery wybitne filmy dokumentalne, współprodukowane lub produkowane przez TVP („Uwikłani”, „Argentyńska lekcja”, „Uciekinier”, „Lech Majewski – Świat według Bruegla”), pięć filmów fabularnych („Rysa”, „Drzazgi”, „80 Milionów”, „Bez wstydu”, „Ostatnie piętro”), dwa animowane seriale: „Bajki i baśnie polskie”, „Podróże na burzowej chmurze” oraz dwa seriale Telewizji Polskiej – 'Paradoks” i nagrodzona Prix Italia jako najlepszy serial telewizyjny w 2012 roku – „Głęboka woda”.
„Czas Honoru” zobaczą widzowie w Czarnogórze i Szkocji (Glasgow i Edynburg), a do Rosji trafi „Dom nad rozlewiskiem” a w ślad za nim niebawem także „Oficerowie”. Z kolei widownia turecka i w USA będzie oglądać cały „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, który zresztą na DVD ukaże się niebawem także w Czechach i na Słowacji. Słowacka telewizja kupiła do emisji trzy filmy Andrzeja Wajdy: „Brzezinę”, „Wielki Tydzień” i „Tatarak”.
Na gigantyczny telewizyjny rynek chiński trafią polskie animowane hity dla dzieci, m.in. „Ferdynand Wspaniały”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc” i „Lis Leon”.
A już w kwietniu na wielkich targach telewizyjnych w Cannes, TVP zaprezentuje m.in. dwa najnowsze seriale: „Słodkie życie” i „BarON24”.
Przypomnijmy, że już w zeszłym roku do Chin trafiły seriale „Głęboka woda”, „Londyńczycy”, „Chichot losu”, „Rezydencja” i „Dom nad rozlewiskiem”; kontynuacja tego ostatniego, czyli „Życie nad rozlewiskiem” – do Rosji, a na Ukrainę – serialowe wersje „Starej Baśni”, „Wiedźmina” i „Ogniem i mieczem”, zaś do Brazylii – seria dokumentalna TVP „Tajemnice Watykanu” i pięć różnych polskich dokumentów i fabuł (m.in. „Umarła klasa” i „Personel”).
Źródło: Telewizja Polska