W czwartek, 3 kwietnia w Teatrze Capitol w Warszawie odbyła się gala plebiscytu „Rak. To się leczy!”. Podczas uroczystości ogłoszono zwycięzców konkursu, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych praktyk w onkologii minionego roku. W kategorii „Dziennikarz najbardziej zaangażowany w edukację onkologiczną w roku 2013” I nagrodę otrzymał Krzysztof Michalski z redakcji Wiedzy i Edukacji Radiowej Jedynki.
Nominacje do poszczególnych kategorii konkursu przyznawali internauci, oni także wybierali swoich faworytów w trzech kategoriach – „Człowiek najbardziej zaangażowany w walkę z rakiem w roku 2013”, „Oddział/szpital onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentom w roku 2013” i „Człowiek niosący nadzieję”. W pozostałych dwóch kategoriach – „Akcja lub kampania na rzecz walki z rakiem roku 2013” oraz „Dziennikarz najbardziej zaangażowany w edukację onkologiczną w roku 2013” laureatów wyłoniła kapituła konkursu pod przewodnictwem rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marka Krawczyka. Do tegorocznego plebiscytu zgłoszono ponad 260 nominacji, a na półfinalistów w trzech kategoriach oddano prawie 12 tys. głosów.
Krzysztof Michalski od ponad 30 lat zajmuje się popularyzacją nauki i medycyny. Pierwsze audycje o nowotworach, problemie epidemiologicznym, o naukowych odkryciach związanych z poznawaniem biologii raka i możliwości jego leczenia, przygotowywał w radiowej Dwójce, potem również w Trójce, Czwórce i od prawie 24 lat w Radiowej Jedynce. Pierwszymi gośćmi jego programów byli profesorowie: genetyk, onkolog i immunolog Jan Steffen, Zbigniew Wronkowski i Witold Zatoński. Z tym ostatnim współpracował przez wiele lat przy organizacji akcji „Rzuć Palenie Razem z Nami”. Każdego roku Krzysztof Michalski realizował co najmniej kilkanaście programów, w sumie więc uzbierało się ich kilkaset. Były to także audycje na żywo z udziałem słuchaczy. Jednym z najważniejszych wywiadów poświęconych badaniom naukowym nad rakiem była rozmowa Krzysztofa Michalskiego z późniejszym laureatem Nagrody Nobla profesorem Haraldem zur Hausenem – dyrektorem Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu. W swoich programach dziennikarz często porusza także temat dostępu do nowych terapii dla chorych na raka. Krzysztofowi Michalskiemu nadany został również tytuł Rzecznika Chorych na Raka przyznany przez Stowarzyszenie Amazonki.
Źródło: Polskie Radio