Fundacja Lux Veritatis chce, by Komisja Nadzoru Finansowego sprawdziła ofertę banku BGŻ, jaką spółka Stavka dołączyła do wniosku o rozszerzenie koncesji na pierwszy multipleks (MUX-1). W dokumencie BGŻ udzielił spółce gwarancji bankowych.
W piśmie skierowanym do KNFu Fundacja Lux Veritatis prosi o wyjaśnienia dwóch kwestii: zgodności oferty z obowiązującymi przepisami oraz poszanowania ustawy o prawie bankowym przy wystawianiu przez BGŻ dokumentu.
Fundacja ma w tym zakresie wątpliwości, które potwierdził również sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Andrzej Wieczorek.
– Oferta ta, nie spełnia takich wymogów. Ponieważ po pierwsze nie została podpisana przez żadnego pracownika banku, przynajmniej nie wynika to z tej oferty i mimo, że to była oferta, skierowana do konkretnego podmiotu – powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis
Lidia Kochanowicz powiedziała przy tym, że konieczność weryfikacji oferty BGŻ wiąże się również z tym, że banki nie mają własnych, lecz dysponują pieniędzmi obywateli.
– Prowadzą przez banki swoje rachunki, z działalności gospodarczej, bądź też prywatne, dlatego też banki, powinny z dużą ostrożnością i z wielkim poczuciem odpowiedzialności rozporządzać tymi środkami – powiedziała Lidia Kochanowicz.
Przypomnijmy, że spółka Stavka to jeden z wnioskodawców, który uzyskał miejsce na multipleksie. Szybko jednak okazało się, że nie ma wystarczających środków finansowych na uiszczenie opłaty koncesyjnej. Kwotę 10,8 mln zł KRRiT rozłożyła Stavce na 114 rat.
Koncesji nie otrzymała natomiast Fundacja Lux Veritatis, która była w stanie taką opłatę uiścić jednorazowo. Dlatego też cały czas trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam. Do tej pory w siedzibie RM podliczono 2 mln 335 tys. 135 kopii podpisów. Oryginały wysyłane są do KRRiT.
Źródło: Radio Maryja