Radio kognitywne, telewizja hybrydowa, systemy radiokomunikacyjne w inteligentnym transporcie oraz sieci radiowe dla internetu przyszłości były tematami czternastej Krajowej Konferencji Radiokomunikacji Radiofonii i Telewizji, która odbyła się w dniach 11-13 czerwca 2014 roku na Politechnice Warszawskiej.
Konferencję otworzyli profesor Józef Modelski, Przewodniczący Komitetu Programowego konferencji oraz Witold Graboś, zastępca przewodniczącego KRRiT, który wystąpił również w panelu dyskusyjnym pod hasłem „Dostęp szerokopasmowy i technologie rozsiewcze”.
Krystyna Rosłan-Kuhn, ekspert KRRiT, wygłosiła referat „Digital Audio Broadcasting – stara czy nowa technologia” poświęcony procesowi konwersji analogowo-cyfrowej emisji radiowej. Scharakteryzowano w nim standardy radiofonii cyfrowej, zaprezentowano streaming ineternetowy, który jest ważnym uzupełnieniem radiofonii naziemnej. Przedstawione zostały też zalety radia hybrydowego, czyli nadawania naziemnego ze wsparciem internetu. Nie zabrakło również proekologicznego aspektu cyfryzacji oraz korzyści ekonomicznych przejścia z emisji analogowej na cyfrową.
Krajowe konferencje radiokomunikacji, radiofonii i telewizji to spotkania organizowane przez uczelnie techniczne Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia. Celem konferencji jest prezentowanie aktualnych osiągnięć naukowych i technicznych, tendencji rozwojowych w radiokomunikacji, radiofonii, telewizji, w technikach multimedialnych, przedstawianie procesów wdrażania najnowszych rozwiązań technicznych w kraju i na świecie.
Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji