Stanisław Janicki, autor kultowych cykli „W starym kinie” i „W Iluzjonie”, we wrześniu startuje z kolejnym już programem na antenie Telewizji Kino Polska.
W „Kalejdoskopie Polskiego Filmu” znany dziennikarz odejdzie od tematyki kina przedwojennego, z którą kojarzony jest najmocniej. Jego program „W starym kinie” obecny był na antenie przez 32 lata – najdłużej w historii polskiej telewizji. W Telewizji Kino Polska, jedynej stacji poświęconej polskiemu filmowi, nie mogło zabraknąć jego fascynujących opowieści; nadawany od 2004 roku cykl „W Iluzjonie” to niemal trzysta spotkań poświęconych poszczególnym aktorom, twórcom, filmom i tematom przedwojennej kinematografii.
W nowym programie Stanisław Janicki opowie o czasach powojennych. Nie zmieni się jednak liczba i smakowitość anegdotek z planu, nieznanych ciekawostek, fascynujących biografii. Na miejscu zostają też oczywiście słynne ciemne okulary… Janicki będzie mówił o sprawach szczególnie mu bliskich. Co prawda jego pierwszym kinowym seansem w życiu była w 1939 roku disneyowska „Królewna Śnieżka” w warszawskim kinie Roma – ale o filmach i osobach, które na dobre wprowadziły go w świat kinematografii, będzie miał okazję opowiedzieć widzom dopiero w „Kalejdoskopie…”.
„Kalejdoskop…” startuje w sobotę 20 września o godzinie 11:00 opowieścią o kinie tuż po wojnie: „Zakazanych piosenkach”, „Ostatnim etapie”, „Ulicy Granicznej” i innych obrazach kręconych dosłownie wśród dymiących jeszcze ruin. To nie tylko „drugi początek” polskiego kina, ale także start wielu wspaniałych karier aktorskich: Aliny Janowskiej, Danuty Szaflarskiej, Aleksandry Śląskiej czy Andrzeja Łapickiego. Spotkanie ze Stanisławem Janickim będzie wstępem do emisji „Zakazanych piosenek”.
W kolejnych dwóch wydaniach Stanisław Janicki opowie o niesłusznie czasem zapomnianych filmach socrealistycznych. Z tej okazji zobaczyć będzie można dwa z nich, rzadko pokazywane, a szczególnie ciekawe choćby ze względu na tematykę: „Załogę”, o dramatycznym rejsie „Daru Pomorza”, i „Pierwszy lot”, z pięknymi ujęciami szybowcowych lotów. Jeszcze w tym roku Stanisław Janicki przyjrzy się również wczesnej twórczości kultowego dziś Stanisława Barei („Małżeństwo z rozsądku”), PRL-owskim przebojom kasowym („Przygoda na Mariensztacie”, pierwsza polska fabuła w kolorze), największym powojennym gwiazdom (Danuta Szaflarska, Aleksandra Śląska), polskim „westernom” („Wilcze echa”), filmom Janusza Nasfetera, bohatera tegorocznego festiwalu w Gdyni („Abel, twój brat”, „Zbrodniarz i panna”), oryginalnym obrazom wojny („Stajnia na Salwatorze”, „Kwiecień”).
Warto także wspomnieć o wspaniałej czołówce nowego programu. Ceniona na całym świecie polska szkoła plakatu ożywa tu i oszałamia prawdziwym kalejdoskopem słynnych motywów graficznych – a na końcu pojawia się znajoma sylwetka w okularach… To dzieło doskonałego polskiego animatora Alka Panfiłowa, autora nagradzanej oprawy Telewizji Kino Polska.
Źródło: Kino Polska TV