MAiC i TVP za kontynuacją i rozwojem usługi RSO

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, oraz Juliusz Braun, prezes zarządu Telewizji Polskiej S.A., podpisali 11 września 2014 roku list intencyjny pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Telewizją Polską S.A. dotyczący kontynuacji i rozwoju usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Bardzo się cieszę, że uruchamiamy ten system. Obecnie funkcjonuje on w telewizji regionalnej, ale naszą ambicją jest to aby funkcjonował on na całym MUX-3, czyli był dostępny na wszystkich kanałach telewizji publicznej – powiedział minister Trzaskowski.

Szef MAC podkreślał, że mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią z jednej strony chwalili udzielaną pomoc, z drugiej wskazywali też na to, że nie zawsze byli powiadamiani na czas o zagrożeniu. – Dlatego w tej chwili chcemy wzmocnić ten system zawiadamiania ludzi o tym, że coś się może wydarzyć – dodał minister Trzaskowski. – Zaczęliśmy od programów pilotażowych i od telewizji regionalnych, natomiast mamy nadzieję, że już niedługo system będzie dostępny we wszystkich programach TVP. Dzięki temu w momencie zagrożenia pojawi się komunikat na ekranie telewizora. Docelowo chcielibyśmy, żeby za pomocą sms-a ludzie mogli otrzymywać informacje o pojawiających się zagrożeniach.

Juliusz Braun, prezes zarządu TVP, podkreślał, że dzięki temu, że udało się doprowadzić do końca wielki projekt cyfryzacji naziemnej telewizji, możemy wdrażać nowe usługi, które do tej pory niekoniecznie były łączone z telewizją. Ważne jest to, że dzięki regionalizacji komunikaty o zagrożeniach możemy adresować do mieszkańców poszczególnych regionów. Mówił też o tym, że jest to ważny argument za promowaniem Naziemnej Telewizji Cyfrowej. – To jest coś znacznie więcej niż tylko telewizja – podkreślił.

Podpisanie listu umożliwi m.in. kontynuację i rozwój projektu poprzez rozszerzenie RSO na wszystkie programy trzeciego multipleksu (MUX-3), a także sukcesywne uzupełnianie systemu o nowe poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Regionalny System Ostrzegania to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w Naziemnej Telewizji Cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB.

Komunikaty pojawiać się będą w formie napisów na ekranie telewizora. W zwięzły sposób będą informować i odsyłać do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Natomiast w telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) można będzie przejść na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

Z Regionalnego Systemu Ostrzegania będzie można także korzystać dzięki specjalnej aplikacji na smartfony – od dnia 11 września 2014 roku dostęp do aplikacji mąją użytkownicy systemu Android (jest ona dostępna w sklepie Google Play).

W najbliższych dniach aplikację będzie można wyszukać w sklepie internetowym po kluczowych słowach tj. RSO czy Regionalny System Ostrzegania. Natomiast aplikacje na systemy operacyjne iOS i Windows udostępnione zostaną do końca września tego roku.

Z uwagi na zasięg terytorialny, zbliżony do obszaru województwa, RSO stanowi doskonałe narzędzie dla wojewodów, którzy za jego pośrednictwem mogą ostrzegać i informować mieszkańców całego województwa.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 roku. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *