W poniedziałek, 6 października, na Platformie Hybrydowej TVP uruchomiona zostanie aplikacja językowa, „Porozmawiajmy o…”. Projekt powstał we współpracy Telewizji Polskiej z wykładowcami Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
– Aplikacja ta umożliwia naukę słów oraz zwrotów w języku niemieckim lub angielskim podczas oglądania telewizji. To pierwszy serwis e-learningowy wykorzystujący do edukacji potencjał telewizji hybrydowej – wyjaśnia Marian Zalewski, członek Zarządu TVP.
W trakcie emisji poniedziałkowych edycji „Porozmawiajmy o…” na antenie TVP Warszawa oprócz standardowego tłumaczenia na języki angielski i niemiecki, będą wyświetlane specjalnie przygotowane treści, umożliwiające naukę słów oraz zwrotów w języku wybranym przez widza i dobrane do tematyki poruszanej w programie. Użytkownik w dowolnej chwili będzie mógł zmienić język oraz odsłaniać lub zasłaniać tłumaczenia tekstów na język polski. Dla tych osób, które nie będą mogły oglądać emisji programu na żywo, serwis językowy w HbbTV umożliwi dostęp do materiałów wideo na żądanie.
Użytkownik będzie mógł we własnym zakresie sprawdzić znajomość zwrotów i słówek, a te, których nie zna, zostaną zapamiętane przez telewizor i przypominane mu podczas systematycznego korzystania z serwisu. Pożyteczną funkcją będzie też możliwość odsłuchania wymowy dowolnego zwrotu lub słówka. Specjalnie w tym celu zostały przygotowane materiały dźwiękowe.
Z serwisu językowego będą mogli korzystać widzowie posiadający telewizor przystosowany do odbioru telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV lub dekoder z funkcją HbbTV podłączony do telewizora, które zostały podłączone do internetu i odbierają Naziemną Telewizję Cyfrową.
„Porozmawiajmy o…” to codzienny (od poniedziałku do piątku), 20-minutowy program publicystyczny TVP Warszawa, emitowany o godzinie 20:05. Wraz z serwisem do nauki języków emitowana będzie jego edycja poniedziałkowa.
– Serwis językowy dostępny za pośrednictwem HbbTV jest pierwszym krokiem w rozwoju funkcji wspierających edukację za pośrednictwem telewizji cyfrowej – podsumowuje Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Ośrodka Technologii Telewizji Polskiej.
Źródło: Telewizja Polska