Program 3 zaprasza na radiowy benefis Jacka Cygana w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej. Transmisja niezwykłego spotkania ze znakomitym „tekściarzem”, poetą, scenarzystą i autorem musicalowym na antenie Trójki w środę, 29 października o godzinie 19:00.
W Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej pojawią się znakomici artyści i przyjaciele Jacka Cygana, którzy zarówno dla bohatera wieczoru, jak i dla słuchaczy Trójki będą niespodzianką. Benefis poprowadzą dziennikarze Programu 3 – Artur Andrus i Marek Niedźwiecki.
„Dary losu”, „Dumka na dwa serca”, „Jaka róża, taki cierń”, „Łatwopalni”, „Życie jest nowelą” – wszyscy znamy teksty tych piosenek. A to tylko niewielki ułamek twórczości Jacka Cygana. Autor ponad 1300 tekstów urodził się w Sosnowcu 6 lipca 1950 roku. Ukończył studia na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W 1975 roku, razem z Jerzym Filarem, założył grupę Nasza Basia Kochana. Jego wielka kariera tekściarska rozpoczęła się w połowie lat 70., kiedy zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (1976) i nagrodę Programu 3 Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę „Rozmowa” (1978).
Jacek Cygan jest autorem tekstu piosenki „To nie ja” Edyty Górniak, która w 1994 roku zdobyła drugie miejsce podczas Festiwalu Eurowizji, co jest największym osiągnięciem polskiej piosenki za granicą. Stworzył teksty między innymi dla: Hanny Banaszak, Ewy Bem, Jana Borysewicza, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Edyty Górniak, Majki Jeżowskiej, Kayah, Kombii, Seweryna Krajewskiego, Lady Pank, Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Stanisława Sojki, Zdzisławy Sośnickiej, Mieczysława Szcześniaka, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Wodeckiego, Łukasza Zagrobelnego, Andrzeja Zauchy i Sylwii Grzeszczak. Jest współautorem albumu „Dyskoteka Pana Jacka”. Program o tym tytule z piosenkami Cygana był emitowany w telewizji przez 10 lat.
Ale Jacek Cygan to nie tylko autor piosenek. W Teatrze Stu w Krakowie wystawiana jest jego sztuka „Kolacja z Gustavem Klimtem”, w której główne role grają Małgorzata Foremniak i Piotr Polk.
W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Orderem Uśmiechu.
Źródło: Polskie Radio