Jak wykazują najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie CBeebies – dziecięcego kanału z portfolio BBC – przez agencję badawczą IQS, dla 71% rodziców dzieci w wieku 3-6 lat wspólne oglądanie telewizji to jeden z najczęstszych sposobów spędzania czasu wolnego. Badanie „Najmłodsi widzowie przed telewizorami” zostało przeprowadzone, aby lepiej poznać nawyki telewizyjne polskich dzieci.
Czas spędzany przez dzieci przed ekranami jest powodem wielu dyskusji. Magdalena Komsta – psycholożka, pedagożka i przede wszystkim matka – wierzy jednak, że kierując się wiedzą i rozsądkiem, telewizja może być pozytywnym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
– Współczesne maluchy wzrastają w świecie technologii i będą miały z nimi kontakt już od najmłodszych lat. Warto więc uczyć dzieci rozsądnego korzystania z ich dobrodziejstw, a nie eliminować je zupełnie – komentuje ekspertka – Eliminowanie telewizji z życia dzieci, które nie poznają już świata bez ekranów, nie jest rozwiązaniem. Istnieją zresztą dowody na to, że dobrze zaprojektowane edukacyjne programy telewizyjne mogą przyczynić się do poprawy zdolności poznawczych, językowych i społecznych. Dlatego istotne jest, aby uczyć dzieci rozsądnego korzystania z mediów, koncentrując się nie tylko na ilości spędzanego z nimi czasu, ale także na jakości prezentowanych treści – tłumaczy Magdalena Komsta.
Zapytani o to, do kogo należy w domu pilot, 50% rodziców dzieci w wieku od 3 do 6 lat twierdzi, że samodzielnie wybiera treści dla swojej pociechy, a 49% że dokonuje wyboru wspólnie z dzieckiem. Tylko 1% respondentów przyznaje, że wybór ten należy głównie do dziecka. Co ciekawe, z badania wynika, że 52% rodziców dzieci w wieku 3-6 lat zasiada przed ekranem razem z najmłodszymi widzami. Umożliwia to nie tylko reagowanie w czasie rzeczywistym, ale i ułatwia nawiązanie dialogu z dzieckiem.
– Fakt, że aż 99% rodziców uczestniczy w wyborze programów oglądanych przez dzieci jest bardzo budujący, ale jednocześnie może świadczyć o braku zaufania względem dziecięcej rozrywki. Warto, żeby rodzice świadomie dobierali programy odpowiednie dla wieku dziecka i zgodne z wartościami istotnymi dla rodziny, ale także oglądali je wraz z maluchem, traktując bajki jako pretekst do rozmowy i zabawy – komentuje ekspertka.
W ramach rozmów z rodzicami pytano również o najistotniejsze wartości, które chcą przekazać dzieciom. Wśród najczęściej wymienianych znalazło się: mówienie prawdy i szacunek do rodziców, bycie dobrym dla innych, samodzielność, akceptacja samego siebie oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Bardzo wysoko ocenione zostały szacunek do przyrody i środowiska oraz miłość do zwierząt.
Warto zwrócić uwagę również na czas, przeznaczony na telewizyjną rozrywkę. Z deklaracji rodziców przedszkolaków wynika, że ich dzieci oglądają telewizję prawie codziennie, średnio 6,1 razy w tygodniu, maksymalnie przez 30 min (15%), do godziny (42%) lub do dwóch godzin (36%) dziennie. Tylko w 8% domów czas przed telewizorem wydłuża się do ponad dwóch godzin.
– Według rekomendacji największych światowych organizacji zajmujących się zdrowiem dzieci, przedszkolaki powinny spędzać nie więcej niż godzinę dziennie w kontakcie z mediami cyfrowymi, w tym przed telewizorem. Przeciętny trzylatek potrafi utrzymać uwagę nie dłużej niż przez 10 minut. Do szóstych urodzin ten czas wzrasta do około 20 minut. Na koncentrację uwagi ma wpływ atrakcyjność prezentowanych treści oraz zaangażowanie emocjonalne dziecka. Z tego powodu w grupie wiekowej 3-6 lat warto rozłożyć czas ekranowy na krótkie, nieprzekraczające 20 minut bloki, przeplatane rozmową dziecka z opiekunem na temat obejrzanych treści oraz aktywnością ruchową i interakcjami społecznymi, np. z rodzeństwem. Pozwala to też uniknąć przestymulowania i rozdrażnienia – zwraca uwagę pedagożka, Magdalena Komsta.
Przy okazji prac nad badaniami o podzielenie się swoją historią i opinią poproszeni zostali parentingowi blogerzy. Pod hasłem #oglądamymądrze głos zabrały Nebule, Mataja, Jeden Rysunek Dziennie oraz Nieperfekcyjna Mama, które wypowiedziały się na temat telewizji w życiu ich dzieci. W ten sposób chcą zdjąć poczucie winy z rodziców, którzy w rozsądny sposób pozwalają swoim dzieciom korzystać ze zdobyczy technologii.
Sprawdź ofertę kanałów BBC w PROGRAMIE TV
Jak przyznaje Magdalena Komsta, mnogość popularyzowanych metod wychowawczych, a także często spotykane skrajne postawy rodzicielskie mogą sprawiać, że rodzice czują się oceniani. Presja ta nie przynosi jednak nic dobrego. Świat, podobnie jak telewizja od ponad 80 lat, nie jest czarno-biały. Oglądanie z dzieckiem bajek nie musi być złe, a definitywne odcięcie od szklanego ekranu dobre. Wszystko zależy od świadomego podejścia do tej kwestii i mądrego doboru treści dla dziecka, do czego zachęca ekspertka.
Źródło: BBC