Tę rozmowę wyemituje jedyna telewizja w Polsce. 18 września o godzinie 22:45 TVP2/HD pokaże ekskluzywny wywiad z Salmanem Rushdim, pisarzem, który – po publikacji głośnej powieści „Szatańskie wersety” – przez wiele lat musiał żyć w ukryciu. Specjalnie dla Dwójki rozmawiał z nim Jacek Żakowski.
Wyjątkowo we wtorkowy wieczór magazyn „Kultura Głupcze” w TVP2/HD zaprasza na jedyną taką rozmowę. Dwójka wyemituje wywiad w dniu premiery wspomnień Salmana Rushidego, zatytułowanej „Joseph Anton. Autobiografia”. Znany dziennikarz i publicysta, Jacek Żakowski, na początku września spotkał się z Salmanem Rushdim w Londynie, by przeprowadzić tę bezprecedensową rozmowę z człowiekiem, który przez ostatnie lata musiał żyć w ukryciu i strachu o życie własne i swoich bliskich. Miejsce spotkania ekipy TVP2/HD z pisarzem zostało ujawnione w ostatniej chwili, a szczegóły rozmowy z Salmanem Rushdim od początku opatrzone były klauzulą poufności. Do momentu emisji wywiadu, we wtorek, 18 września o godzinie 22:45 w specjalnym wydaniu magazynu „Kultura, Głupcze” każdy z członków ekipy TVP2/HD biorących udział w nagraniu, zobowiązany jest nie ujawniać szczegółów rozmowy.
Salman Rushdie urodził się w 1947 r. w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge.
Zadebiutował w 1974 r. powieścią „Grimus”. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku „Dzieci północy”, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w 1993 r. Bookera Bookerów i w 2008 r. Best of the Booker. Natomiast w 1988 r. ukazały się „Szatańskie wersety” – jego najsłynniejsza powieść.
14 lutego 1989 r. do Salmana Rushdiego zadzwoniła dziennikarka BBC z wiadomością, że autor został „skazany na śmierć” przez ajatollaha Chomeiniego. Salman Rushdi po raz pierwszy usłyszał wtedy słowo „fatwa”, która zalecała, a wręcz nakazywała każdemu wiernemu muzułmaninowi zabicie go. Powodem były właśnie „Szatańskie wersety”, które uznano za dzieło napisane „przeciwko islamowi, Prorokowi i Koranowi”.
Tak się zaczyna ta niesamowita historia o pisarzu zmuszonym do ukrywania się, przenoszenia z jednego domu do drugiego, wiecznie w towarzystwie uzbrojonej obstawy. Rushdiego poproszono, by wybrał sobie nowe nazwisko, którym mogłaby się posługiwać policja. Pomyślał o pisarzach, których cenił: Conrad i Czechow. Ich imiona zainspirowały Rushdiego. Tak narodził się Joseph Anton.
Jak pisarz i jego rodzina żyją pod groźbą śmierci przez ponad dziewięć lat? Jak mu się udaje dalej pisać? W jaki sposób rozpacz kształtuje jego myśli i działania i jak się uczy bronić? W swojej niezwykłej autobiografii Rushdie opowiada tę historię po raz pierwszy. Historię jednej z kluczowych w naszych czasach batalii w obronie wolności słowa. Pisze o chwilach ponurych i zabawnych momentach życia pod okiem uzbrojonych funkcjonariuszy, a także o więzach, jakie połączyły go z jego stróżami. Pisze o próbach uzyskania wsparcia i zrozumienia ze strony rządów, szefów wywiadu, wydawców, dziennikarzy oraz innych pisarzy, a także o tym, jak odzyskał wolność.
Zaplanowana na 18 września w TVP2/HD rozmowa z Rushdim to unikalna okazja, aby bezpośrednio z ust słynnego autora dowiedzieć się, jak wyglądało jego życie dawniej i dziś. Będzie to jedyny w Polsce telewizyjny wywiad z osobą nietuzinkową oraz bezkompromisową, przeciwko której wystąpiła część muzułmańskiego świata. Tego nie można przegapić!
Program 2 Telewizji Polskiej, jako jedyny w kraju otrzymał możliwość przeprowadzenia rozmowy z pisarzem.
Emisja: wtorek, 18 września, godzina 22:45 (specjalne wydanie magazynu „Kultura, Głupcze” w TVP2/HD)
Źródło: Telewizja Polska