Teatr Polskiego Radia zaprasza na słuchowisko z cyklu „Dzieci bliżej historii”. Tym razem będzie to opowieść o jednym z największych bohaterów dwudziestowiecznej Polski: rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Emisja słuchowiska „Bohater niezwykły” autorstwa Andrzeja Sowy oraz Jakuba Domoradzkiego w reżyserii Waldemara Modestowicza w niedzielę 28 czerwca tuż po godz. 18.00 w radiowej Jedynce.
„Dzieci bliżej historii” to wspólne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni twórcy przedstawiają najmłodszym odbiorcom najważniejsze wydarzenia oraz biografie postaci, które odegrały wielką rolę w historii Polski w przystępnej formie 22 radiowych słuchowisk. – Wyzwanie, nie ukrywam, jest ogromne. Z rozmów z rodzicami wiem, że młodzież interesuje się historią, więc my tylko wpisujemy się w jej poszukiwania. Twórczość dla dzieci wymaga, żeby bohater był również dzieckiem, dlatego tym razem w rolach głównych wystąpi trójka dociekliwych uczniów: Ania, Maciek i Rafał, którzy zgłębią wyjątkowe losy rotmistrza Pileckiego, czyli tytułowego „Bohatera niezwykłego” – zapowiada Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Ania, Maciek i Rafał biorą udział w szkolnym konkursie historycznym „Bohater niezwykły”. Wiedzą, że encyklopedyczne fakty o rotmistrzu Pileckim to za mało, proszą o pomoc znajomego antykwariusza, który nie tylko przybliża im biografię Rotmistrza, ale niejako otwiera przed nimi drzwi do niedostępnego dotąd dla nich świata trudnych wyborów, walki, wielkich poświęceń i wielkiego serca, ale i śmierci i okrucieństwa. Świata, w którym wbrew śmierci w ludziach rodzi się wielka chęć życia.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Wychowywany był w duchu patriotyzmu, już jako nastolatek walczył z bronią w ręku podczas I wojny światowej. Jego niespotykana odwaga, zapał i poczucie obowiązku wobec ojczyzny dały swój najpełniejszy wyraz w czasie II wojny światowej, gdy dobrowolnie udał się do obozu w Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Po ucieczce z obozu brał udział w Powstaniu Warszawskim. Został zamordowany przez władze komunistyczne 25 maja 1948 r. Jest autorem wstrząsającego zapisu obozowego bestialstwa, tzw. „Raportów Pileckiego”.
W słuchowisku historycznym „Bohater niezwykły” występują: Mariusz Bonaszewski, Katarzyna Dąbrowska, Kuba Jóźwik, Kasia Mogielnicka, Janek Pisera i Wojciech Żołądkowicz. Realizacja dźwięku: Maciej Kubera. Opracowanie muzyczne: Renata Baszun.
Emisja kolejnych spektakli z cyklu „Dzieci bliżej historii”: 12 i 26 lipca, 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.
Źródło: Polskie Radio