„Co słychać sąsiedzie?” – nowatorski projekt TVP2, Deutsche Welle i MDR (grafika)

Trzy stacje, dwa języki, dwa miasta i dwie rodziny – z polskiej Łomży oraz niemieckiego Erfurtu, czyli „Co słychać sąsiedzie?” to niezwykły wspólny multimedialny projekt TVP2, Deutsche Welle i MDR.

25 lat po upadku żelaznej kurtyny i 10 lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej trzy stacje telewizyjne z Polski i Niemiec – TVP2, MDR oraz Deutsche Welle – zdecydowały się dokonać bilansu doświadczeń po obu stronach granicy. Jak zmieniło się i jak aktualnie wygląda codzienne życie na Wschodzie i na Zachodzie? Z jakimi problemami się borykamy, ile wydajemy w sklepach, jak wychowujemy dzieci, jak mieszkamy, jak dużo pracujemy, ile zarabiamy, w jaki sposób spędzamy czas wolny, jaki stosunek mamy do związków i rodziny? Jak kształtują się stereotypy, przez pryzmat których postrzegamy sąsiadów zza Odry? Co łączy, a co dzieli współczesnych Niemców i Polaków?

Codzienne życie mieszkańców sąsiadujących krajów TVP2, Deutsche Welle oraz MDR pokazały na przykładzie dwóch wybranych rodzin – państwa Siwków mieszkających na obrzeżach Łomży oraz Schubertów z Erfurt, stolicy kraju związkowego Turyngii w Niemczech.

Anja Schubert i Rico Wohlmann oraz dwójka ich dzieci mieszkają w Erfurcie, stolicy niemieckiej Turyngii, w przestronnym, trzypokojowym mieszkaniu. 33-letnia Anja – pielęgniarka i 37-letni Rico – też pielęgniarz nie mają ślubu, ale czują się rodziną przez duże R.. Pracują w systemie zmianowym, dlatego w ciągu tygodnia rodzina nie ma dla siebie zbyt wiele czasu, ale korzystają z pomocy niezawodnej „instytucji”: babci. Są zadowoleni z życia. – Mamy dwójkę zdrowych dzieci, ładne mieszkanie i zarabiamy tyle, że udaje się nam nawet zaoszczędzić. Jedyne, czego bym sobie życzył, to więcej słońca. Oprócz tego niczego mi nie brakuje – mówi Rico.

Małżeństwo Ewelina i Adam Siwkowie mieszkają z dwójką dzieci w Łomży, mieście na północny wschód od Warszawy. Kilka lat temu kupili dom pod miastem. Dzieci – Bartek i Weronika – mają własne pokoje. Kredyt na mieszkanie oraz zainteresowania dzieci to finansowe priorytety pary, dlatego choć oboje pracują w pełnym wymiarze godzin, nie stać ich na zagraniczne wakacje. 36-letnia Ewelina prowadzi kursy zawodowe dla kucharzy. 41-letni Adam jest nauczycielem technologii żywienia, ale ma też kilka dodatkowych zajęć. Prowadzi między innymi szkołę nurkowania. – Pracuję w Łomży, zarabiam mniej, niż mógłbym dostawać w innym mieście, ale nie chcę być niedzielnym ojcem, który po kilku latach dochodzi do wniosku, jak bardzo oddalił się od rodziny – podkreśla Adam Siwek.

– Poszukiwanie odpowiednich rodzin do reportażu telewizyjnego okazało się nie lada wyzwaniem – mówi Magdalena Gwóźdź, reporterka TVP2 i prezenterka „Panoramy” (jako dziecko mieszkała w Niemczech), która udała się do niemieckiej rodziny Schubertów w Erfurcie, aby przyjrzeć się ich codzienności. Jej koleżanka z telewizji MDR, wychowana w Niemczech w rodzinie polskich emigrantów, Olenka Kretschmer odwiedziła natomiast państwa Siwków w Łomży. Życie obu rodzin sportretowane zostały w formie reportażu. TVP2 HD wyemituje go już w maju bieżącego roku.

Rozszerzeniem projektu, umożliwiającym pogłębienie informacji zawartych w reportażu, jest stale rozbudowywany, dwujęzyczny serwis internetowy dedykowany projektowi. Pod adresem http://sasiad.eu/pl już teraz można porównać życie Polaków i Niemców 25 lat po upadku komunizmu. Można tu znaleźć materiały wideo dokumentujące życie obu rodzin, wypowiedzi bohaterów, sondy uliczne rejestrowane w obu krajach, materiały typu making of, wypowiedzi internautów. – Ten projekt otwiera nowy etap w naszej multimedialnej oraz międzynarodowej współpracy – tłumaczy Bartosz Dudek, kierownik Redakcji Polskiej Deutsche Welle. Także prezesi MDR i Deutsche Welle, Karola Wille i Peter Limbourg podkreślali, że „multimedialność otwiera przed twórcami projektu zupełnie nowe perspektywy, a dzięki tego typu przedsięwzięciom sąsiedzi lepiej się mogą poznać”.

– Chcielibyśmy kontynuować i rozwijać tę współpracę – podkreśla Jerzy Kapuściński, dyrektor TVP2. – Niezwykle interesująca byłaby np. konfrontacja życia i światopoglądu Niemców i Polaków urodzonych ’89 roku, chociażby współczesnych studentów – mówi i dodaje, że dotychczasowy projekt TVP2, Deutsche Welle i MDR „ma charakter modelowy”.

Podczas uroczystej inauguracji projektu w Berlinie, 13 marca, uczestnicy i autorzy programu podkreślali, że część oczekiwań twórców, a także stereotypów o sąsiadach się potwierdziła, ale były też zaskakujące elementy w polskiej i niemieckiej codzienności. Dla wielu Niemców niespodzianką było na przykład, że przeciętny Polak zarabia tylko jedną czwartą tego, co przeciętny Niemiec. Polacy natomiast byli mile zaskoczeni, że zmieniają się stereotypy na ich temat. Większość pytanych Niemców uważa sąsiadów za bardzo pracowitych, a w opiniach o Polakach przeważały pozytywne cechy.

„Co słychać, sąsiedzie?” – już w maju na antenie TVP2 HD, więcej informacji pod adresem: http://sasiad.eu/pl

tvp2hdcoslychacsasiedzie

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *