Cyfrowe miasteczka pojawią się na Pomorzu i w Wielkopolsce

W Trójmieście a także w powiatach puckim, wejherowskim, kościerskim, kartuskim, malborskim, sztumskim i kwidzyńskim od 28 listopada przestajemy nadawać w systemie analogowym i przechodzimy na system cyfrowy. Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski i szef ośrodka telewizyjnego TVP Gdańsk Zbigniew Jasiewicz biorą odpowiedzialność za informowanie Pomorzan o procesie cyfryzacji. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali obaj w Urzędzie Wojewódzkim. Od najbliższej soboty 17 listopada wszystkiego na temat cyfryzacji dowiadywać się mamy w miasteczkach cyfrowych.

Na pierwszy ogień pójdą Lębork i Władysławowo. Już w najbliższą sobotę powstaną tam miasteczka cyfrowe. Za nimi pójdą Tczew i Kwidzyn. Tam ruszymy z konkretną informacją. Do dziś odbiorcy telewizji cyfrowej za sprawą własnych anten TVP Gdańsk oglądać nie są w stanie. Właśnie odliczamy dni do prawdziwego cywilizacyjnego skoku. Wojewoda pomorski i dyrektor TVP Gdańsk ruszają do informacyjnej ofensywy. Dostępność, to główna zdobycz technologicznej rewolucji.

Żaden problem nie dotyczy tych odbiorców, którzy telewizję już oglądają za sprawą sieci kablowych lub platform satelitarnych. W większych osiedlach mają przed sobą spore wyzwanie spółdzielnie mieszkaniowe. Instalacje są mocno zdegradowane, a z większości dachów anteny już poznikały. Spółdzielnia „Morena” chce negocjować z kablówkami, by te rozszerzyły swoją ofertę w ramach tak zwanego podstawowego pakietu socjalnego.

TVP Poznań organizuje Telewizyjne Miasteczka Cyfrowe w Wielkopolsce

Już 16 listopada br. w godzinie 9:00 do 16:00 TVP Poznań uruchomi w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu pierwsze Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe w Wielkopolsce, w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej procesu cyfryzacji w Wielkopolsce.

Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe to autorski pomysł Telewizji Polskiej, mający na celu informować o cyfryzacji i korzyściach z przejścia na cyfrowy odbiór sygnału telewizyjnego. Akcja kierowana jest przede wszystkim do grup zagrożonych wykluczeniem cyfrowym: seniorów, osób samotnych, niepełnosprawnych, mających kłopoty z obsługą techniczną urządzeń, mieszkańców wsi i małych miejscowości, dzieci i młodzieży.

Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe będzie wyposażone m.in. w płaskie telewizory, na których pokazywany będzie film instruktażowy, jak poprawnie podłączyć dekoder i jak prawidłowo przestroić odbiornik telewizyjny. Pokazywane będą również różnice między audycjami telewizyjnymi w jakości SD i HD. Dodatkowo telewizory kineskopowe z podłączonym dekoderem pomogą zrozumieć, że na telewizorze „starego typu” również można odbierać cyfrową telewizję.

Ponadto zaplanowano prezentacje i praktyczne mini wykłady o technicznych stronach cyfryzacji: czyli jak wybrać odbiornik telewizyjny, jak wybrać dekoder, jak go podłączyć, jak dostroić dekoder lub telewizor do odbioru sygnału cyfrowego. Wykłady poprowadzi Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT. Prezentacje i prelekcje na temat naziemnej telewizji cyfrowej, będą prowadzili przedstawiciele Telewizji Polskiej, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz władz samorządowych.

Dzięki Telewizyjnym Miasteczkom Cyfrowym Wielkopolanie poznają możliwości, sposób odbioru, techniczne aspekty oraz korzyści wynikające z cyfryzacji (m.in. HbbTV), ze szczególnym uwzględnieniem odbioru telewizji regionalnej, a także pozostałych programów TVP S.A.

Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe odwiedzi również inne wielkopolskie miejscowości: Wągrowiec (22 listopada) oraz Śrem (23 listopada).

TVP Poznań zaprasza wszystkich zainteresowanych Naziemną Telewizją Cyfrową do odwiedzenia Telewizyjnych Miasteczek Cyfrowych:
– 16 listopada, Poznań, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Al. Niepodległości 16/18, godzina 9:00 – 16:00
– 22 listopada, Wągrowiec, Urząd Miasta, ul. Kościuszki 15a, godzina 9:00 – 16:00
– 23 listopada, Śrem, Urząd Miasta i Gminy, Plac 20 Października 1, godzina 9:00 – 16:00

Pierwsze wyłączenie analogowego sygnału telewizyjnego w Wielkopolsce nastąpi 28 listopada br.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *