W przeddzień 40. rocznicy rozpoczęcia masowych protestów robotników w czerwcu 1976 roku TVP Historia prezentuje wspomnienia uczestników ówczesnych protestów, które stały się początkiem drogi ku powstaniu „Solidarności” oraz obaleniu komunizmu w Polsce.
Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV
24 czerwca w telewizyjnym wystąpieniu ówczesny PRL-owski premier Piotr Jaroszewicz zapowiedział drastyczne podwyżki cen m.in. żywności. Już następnego dnia w Ursusie, Radomiu i Płocku wybuchły protesty. Wzięło w nich udział ponad 70 tys. robotników. Najbardziej znane są protesty w Ursusie i Radomiu. Autorzy filmu postanowili przypomnieć o wydarzeniach, które miały miejsce w Płocku, ważnym ośrodku na ówczesnej przemysłowej mapie Polski za sprawą działającej tam Petrochemii zatrudniającej kilkanaście tysięcy osób. To właśnie robotnicy z Petrochemii zorganizowali wielotysięczną demonstrację w centrum miasta. Jej uczestnicy wspominają w filmie „Czerwiec’76” poczucie dumy ze stworzenia wspólnoty ludzi otwarcie sprzeciwiającej się dyktatowi komunistów. Opowiadają o tym jak ważna była wówczas pomoc, jaką otrzymywali represjonowani robotnicy m.in. od Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego, czy Wojciecha Fałkowskiego.
– Chcieliśmy przypomnieć najmniej znane płockie wydarzenia czerwca 1976 roku, a także pokazać rodzący się wówczas ruch solidarności, który niewiele lat później zamienił się w dziesięciomilionową „Solidarność”. Nasz film ma pokazać tę nieznaną twarz pomocy zorganizowanej przez ludzi, którzy kilka lat później stworzyli opozycję antykomunistyczną – mówią autorzy filmu.
„Czerwiec’76”
Premiera: piątek, 24 czerwca, godzina 17:05
Źródło: Telewizja Polska