„Grabież” – w tym tytule filmu dokumentalnego Alexandra Gentelejewa zawiera się cecha charakterystyczna gospodarki Rosji czasów Putina. Będzie go można obejrzeć w TVP2 HD w poniedziałek 24 listopada 2014 roku, już kilka dni po międzynarodowej premierze filmu na największym światowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie.
Przygotowywany wyjątkowo starannie przez aż cztery lata, wyprodukowany przez ZDF, ARTE i izraelskiej IBA1 dokument pokazuje jak powstał w Rosji system nieformalnej współpracy firm z urzędami państwowymi – wyspecjalizowane spółki przejmują majątek prywatny, zarówno osobisty, jak i firmowy, na podstawie trefnych aktów własności, potwierdzanych przez przekupne sądy. Wyroki sądowe uprawomocniają przejmowanie własności jak mieszkania, domy, fabryki i ziemia – grabież dokonuje się w pełnym przyzwoleniu prawa. Kto usiłuje protestować, czy odwoływać się, trafia do więzienia pod fałszywymi zarzutami.
Proceder ten rozwija się od końca lat 90. i dotyka i przeciętnych obywateli, jak i stowarzyszenia, prywatnych przedsiębiorców i międzynarodowe koncerny prowadzące działalność w Rosji. Nikt nie jest poza zasięgiem zainteresowania grabieżców.
Rosyjscy grabieżcy to zamknięta i brutalna grupa, składająca się z polityków, dawnych funkcjonariuszy KGB, sędziów i prawników, wspomaganych przez wynajmowanych „ochroniarzy”. Właściwe powiązania i szantaż zapewnia im bezkarność i wielomiliardowe zyski.
Film przedstawia ofiary grabieży, m.in. pracowników fabryki w centrum Moskwy, założyciela największej rosyjskiej sieci sprzedaży telefonów komórkowych, który uciekł do Londynu, właścicieli popularnych moskiewskich restauracji, artystów plastyków wyrzucanych z domów oraz amerykańskich inwestorów. Ich historie ilustrowane są przez materiały, ukazujące ataki „ochroniarzy” usiłujących siłą wyrzucać prawowitych właścicieli. Czteroletnie śledztwo dziennikarskie przyniosło wiele wstrząsających dowodów na to jak grabież w świetle prawa jest w Rosji rozpowszechniona.
Reżyser filmu, Alexander Gentelejew, urodził się w 1959 roku w ZSRR i w roku 1993 wyemigrował do Izraela, gdzie mieszka do dziś. Dwójka pokazywała już dwa jego poprzednie filmy, poświęcone współczesnej Rosji: w 2012 roku: „Złodziejski kodeks” o rosyjskiej mafii i „Igrzyska Putina” – w grudniu ub. roku.
„Grabież”
Emisja: poniedziałek, 24 listopada, godzina 22:55
Źródło: Telewizja Polska