Dokument „Pan major Łupaszka” premierowo w TVP2 HD

W niedzielę, 24 kwietnia 2016 roku o godzinie 17:25, TVP2 HD pokaże premierowy dokument Arkadiusza Gołębiewskiego „Pan major Łupaszka”. Emisja filmu zaplanowana została w związku z uroczystościami pogrzebowymi szczątków Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszka”, majora kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcy V Wileńskiej Brygady AK.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

Dokument Arkadiusza Gołębiewskiego ukazuje życie majora Szendzielarza poprzez pryzmat jego ostatnich lat oraz walki o godną pamięć o Nim. Osią filmu są poszukiwania szczątków majora na warszawskiej Łączce na Cmentarzu Powązkowskim, a także przygotowania do pogrzebu, który odbędzie się 24 kwietnia 2016 roku. Kamera towarzyszy pracom poszukiwawczym ofiar terroru komunistycznego prowadzonym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Widzowie zobaczą wzruszające chwile związane z ogłoszeniem odnalezienia ciała majora, przygotowania do Jego pogrzebu, a także moment złożenia ciała do trumny wraz z mundurem oraz szablą oficerską, ryngrafem, a także obrazkiem św. Antoniego z Padwy, który złożyła Lidia Lwow Eberle, kobieta życia majora „Łupaszki”.

Film wzbogacony jest o wspomnienia bliskich majora, m.in. Mikołaja Sprudina, żołnierza V Wileńskiej Brygady AK, Józefa Bandzo ps. Jastrząb, żołnierza III i V Wileńskiej Brygady AK, Lidii Lwow Eberle kobiety życia i sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK, rodziny oraz krewnych, a także prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który przewodził pracom poszukiwawczym na warszawskiej Łączce, Jacka Pawłowicza pracownika Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz dr Kazimierza Krajewskiego z Instytutu Pamięci Narodowej.

Zygmund Szendzielarz ps. „Łupaszka” uczestniczył w II wojnie światowej, a po zakończeniu działań wojennych włączył się do pracy konspiracyjnej w Wilnie w ramach ZWZ-AK. Pseudonim „Łupaszka” przyjął po słynnym zagończyku z okresu walk z bolszewikami w latach 1919 – 1920 ppłk. Jerzym Dąbrowskim.

30 czerwca 1948 roku w Osielcu pod Jordanowem Szendzielarz został aresztowany. Obława była ściśle utajniona – UB pozornie szukało niezidentyfikowanego góralskiego rozbójnika, a gdy niczego niepodejrzewający Szendzielarz wyszedł przed swoją chatę, został natychmiast otoczony przez funkcjonariuszy bezpieki i aresztowany.

Natychmiast po aresztowaniu, „Łupaszka” został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Przebywał tam dwa i pół roku, do 8 lutego 1951 roku. Jego proces rozpoczął się 23 października 1950 roku. Szendzielarz nie zaprzeczył udziałowi w podziemiu antykomunistycznym, nie poprosił też o łaskę. 2 listopada 1950 roku został skazany przez sędziego Mieczysława Widaja na osiemnastokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Ciało zostało pochowane w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *