Dokument w Telewizji Polskiej

Niezwykłe historie, które warto znać. Nietuzinkowi ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Telewizja Polska zaprasza do obejrzenia filmów dokumentalnych.

Polacy w Rzymie i Watykanie – „Rodzina Morawskich – Nasze miejsce w Europie”
Paweł Morawski, mimo iż wychował się we Włoszech, to czuje się Polakiem. Promuje Polskę w Internecie i social mediach.
Emisja: sobota, 31 maja, godzina 13:30, TVP2 HD

„Mały lalkarz”
Sergio Dotti jest jednym z ostatnich mistrzów sztuki lalkarskiej we Francji. Tam gdzie mieszka duchy Catherine Sgurane i Giuseppe Garibaldiego są ciągle żywe. Pewnego dnia po spektaklu Sergio spotyka dziewięcioletniego chłopca o imieniu Thomas.
Emisja: sobota, 31 maja, godzina 15:00, TVP Polonia

„Riese. Tajemnica wykuta w skale”
W 1941 roku hitlerowskie Niemcy wskutek nasilających się nalotów alianckich przeniosły znaczną część produkcji zbrojeniowej w rejon Sudetów oraz Gór Harzu. Powstał projekt zakładający wydrążenie w skałach Gór Sowich potężnych bunkrów i podziemnych budowli oraz przekształcenie Zamku Książ w kwaterę główną Hitlera.
Emisja: sobota, 31 maja, godzina 21:45, TVP Historia

Rodzinne oglądanie – „Wędrówki kontynentów – Europa: tropikalne początki”, Odc. 4./5.
Ziemia od momentu powstania ulega przemianom. Gigantyczne siły wypychały dna oceanów i zmieniały je w łańcuchy górskie, a niezwykłe tektoniczne kolizje tworzyły kontynenty. Geologiczna historia Europy nadal ma swoje tajemnice.
Emisja: niedziela, 1 czerwca, godzina 09:45, TVP2 HD

„Wracam do domu”
Film poświęcony życiu i działalności politycznej Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej. Polityk nie chciał tego stanowiska i jeszcze przed wyborami próbował wycofać swą kandydaturę. Czas pokazał, że jego obawy były zasadne.
Emisja: niedziela, 1 czerwca, godzina 20:15, TVP Historia

„Nowa Warszawa”
Fragmenty koncertów Stanisławy Celińskiej z udziałem muzyków z Royal String Quartet przeplatane osobistymi wspomnieniami znakomitej aktorki. To filmowy suplement do entuzjastycznie przyjętej płyty pod tytułem „Nowa Warszawa” z warszawskimi szlagierami w niezwykłych aranżacjach.
Emisja: poniedziałek, 2 czerwca, godzina 22:50, TVP2 HD

„Maria Skłodowska-Curie”
Filmowa biografia. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą w historii profesorką na paryskiej Sorbonie oraz dwukrotną laureatką nagrody Nobla z fizyki i chemii.
Emisja: wtorek, 3 czerwca, godzina 18:10, TVP Historia

Świat bez fikcji – „Moje 89 pokolenie”
Historia pokolenia ludzi urodzonych po roku 1989, które nie zna czasów PRL-u, a wiedzę o nim czerpie z opowieści rodziców lub lekcji historii.
Emisja: wtorek, 3 czerwca, godzina 22:50, TVP2 HD

„Tamtego 1989 roku – Okrągły Stół i wybory”
Po fali strajków i rozmowach w Magdalence, 6 lutego w Pałacu Namiestnikowskim rozpoczął się dziewięciotygodniowy maraton negocjacyjny. Do historii przeszedł on pod nazwą Obrad Okrągłego Stołu.
Emisja: środa, 4 czerwca, godzina 16:15, TVP Polonia

„Pocztówki z Republiki Absurdu”
Dokument fabularyzowany. Warszawa, 20 lutego 2014 roku. Inicjatywa Okrągłego Stołu poniosła klęskę. Do stolicy Polski, z zamiarem zrealizowania filmu dokumentalnego, przyjeżdża młoda szwedzka reżyser – Anna Sundgren. Jego tematem ma być życie jej rówieśników w kraju, w którym od siedemdziesięciu lat nieprzerwanie panuje komunizm.
Emisja: środa, 4 czerwca, godzina 21:45, TVP2 HD

„Polska oczami orła”
Film pokazuje zmiany, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat. To wynik bardzo sprawnego wykorzystywania funduszy europejskich przez Polaków.
Emisja: środa, 4 czerwca, godzina 22:45, TVP Polonia

„Galicjanie w Apostoles cz.2”
Argentyńska rodzina Boyków o polsko-ukraińskich korzeniach wyrusza w podróż na dawne ziemie przodków – Ukrainę. Juan i Susana mają nadzieję na spotkanie tam krewnych.
Emisja: środa, 4 czerwca, godzina 23:45, TVP Polonia

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „1989”
Film pokazuje przeobrażenia, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni bardzo krótkiego czasu (jednego 1989 roku), a na tym tle przemiany w mentalności Polaków. Materiały filmowe z okresu 1988 – 1990 współgrają ze zdjęciami i dziennikami pisanymi w tym czasie przez Polaków oraz komunikatami o dokonujących się zmianach.
Emisja: czwartek, 5 czerwca, godzina 22:25, TVP1 HD

„Film o wolnej Polsce”
Film jest podsumowaniem przemian w Polsce. Przedstawia relacje aktywnych świadków historii, m.in. Leszka Balcerowicza, Czesława Bieleckiego, Piotra Bikonta, Waldemara Majora Fydrycha, Przemysława Gintrowskiego, abp Tadeusza Gocłowskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Joanny Szczepkowskiej, Lecha Wałęsy oraz Szewacha Weissa.
Emisja: czwartek, 5 czerwca, godzina 23:35, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *