Niezwykłe historie, które warto znać. Nietuzinkowi ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Telewizja Polska zaprasza na filmy dokumentalne.
„Współpracowałem z TW Ewa Max”
Film dokumentalny o niezwykłej determinacji wiernych funkcjonariuszy SB, którą uosabiali Zofia Nena O’Bretenny i jej oficer prowadzący – kapitan SB Jan Pawłowski. Oboje przyczynili się do prześladowań pisarza Leona Lecha Beynara piszącego pod pseudonimem Paweł Jasienica.
Emisja: sobota, 1 lutego, godzina 17:55, TVP Historia
Rodzinne oglądanie – „Jaskiniowcy z Himalajów”
Prace archeologiczne w Himalajach wykazały istnienie nieznanych kultur w Mebraku i Samdzongu. Badacze znaleźli szczątki zmarłych umieszczone na drewnianych konstrukcjach. Niektóre przed złożeniem do grobu zostały pozbawione tkanek miękkich. Być może właśnie tam powstała istniejąca do dziś w Tybecie tradycja tzw. pochówków niebiańskich lub powietrznych, wedle której ciała zostawia się na żer sępom.
Emisja: niedziela, 2 lutego, godzina 09:45, TVP2/HD
„Polański: poszukiwany i pożądany”
Dokument długometrażowy poświęcony Romanowi Polańskiemu, który złamał warunki zwolnienia warunkowego i uciekł z USA przed ogłoszeniem wyroku w toczącym się przeciwko niemu procesie. W ten sposób uniknął grożącego mu więzienia za uprawianie seksu z trzynastolatką. Ta sprawa zaważyła na całym życiu reżysera, który już nigdy nie wrócił do USA.
Emisja: niedziela, 2 lutego, godzina 21:45, TVP Kultura
„Tala od różańca”
Pierwszy i największy sukces stał się życiowym przekleństwem Natalii Rolleczek. Pisarka w latach 50-tych wydała m. in. głośną książkę pt. „Drewniany różaniec”, w której skrytykowała zakon sióstr Felicjanek i pośrednio cały kościół katolicki. W filmie bogatym w unikalne archiwalia oraz inscenizacje wypowiadają się osoby bliskie bohaterce oraz jej ideowi przeciwnicy.
Emisja: niedziela, 2 lutego, godzina 23:30, TVP2/HD
Czy świat oszalał? – „Dwa oblicza Azerbejdżanu”
Film ukazuje prawdziwe oblicze Azerbejdżanu, które było skrywane za efektownym obrazem tego kraju, ukazanym światu w czasie festiwalu Eurowizji w 2012 roku.
Emisja: poniedziałek, 3 lutego, godzina 23:55, TVP2/HD
Świat bez fikcji – „Wojna w Iraku, co poszło źle”, Odc. 1./3.
Składający się z trzech części film dokumentalny pokazuje, jak nadzieje i plany Amerykanów przegrały w konfrontacji z realiami Iraku. Podejmowana jest próba odpowiedzi na pytania, jakie błędy popełniono i kto za nie odpowiada. Czy możliwe jest, aby w Iraku zapanował pokój?
Emisja: wtorek, 4 lutego, godzina 22:50, TVP2/HD
„Czekoladowa dynastia”
Historia potężnego klanu cukierników – rodzinie Wedela, która wywarła gigantyczny wpływ na polską gospodarkę i kulturę.
Emisja: czwartek, 6 lutego, godzina 01:15, TVP Historia
Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Śmiertelna miłość”
W lutym 2012 roku czterdziestopięcioletni Bruno Zuliani zasztyletował troje swoich śpiących dzieci, a następnie powiesił się. Jego żona Odille 48 godzin po tragedii opowiada o swoich przeżyciach.
Emisja: czwartek, 6 grudnia, godzina 22:25, TVP1/HD
Świat bez tajemnic – „Igrzyska Putina”
Decyzja MKOl-u w sprawie organizacji Igrzysk Olimpijskich w Soczi – ze względu na osobiste zaangażowanie Putina – była łatwa do przewidzenia. Jednak wywołała lawinę kontrowersyjnych opinii. Urzędnicy i oligarchowie bogacą się kosztem wywłaszczanych obywateli, a rosyjska opozycja i działacze ekologiczni biją na alarm.
Emisja: piątek, 7 lutego, godzina 00:15, TVP2/HD
„Cudze listy”
Służby bezpieczeństwa PRL kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów listów. Wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji. W efekcie tych działań powstawały raporty o nastrojach społecznych.
Emisja: sobota, 8 lutego, godzina 01:05, TVP Historia
Źródło: Telewizja Polska