W nadchodzącym tygodniu Telewizja Polska jak zwykle zaproponuje swoim widzom kilka bardzo interesujących filmów dokumentalnych. W sumie na trzech antenach publicznego nadawcy widzowie będą mieli do wyboru siedem pozycji filmowych.
„Zamach majowy”
Niezwykły film dokumentalny, o nieznanych i wstydliwych aspektach puczu majowego, czyli krwawych walkach ulicznych w Warszawie w 1926 r. Wojska rządowe usiłowały przeszkodzić oddziałom wiernym Józefowi Piłsudskiemu w przejęciu kontroli nad kluczowymi urzędami. Dokument przedstawia nieznane dotąd plany i działania operacyjne, a także raporty wojskowe. Relacjonuje dzień po dniu przebieg tragicznych zajść, opowiada o przypadkowych ofiarach i prezentuje bilans starć.
Emisja: niedziela, 12 maja, godzina 19:45, TVP Historia
Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Prawdziwy chłopak z ferajny”
Dokument przedstawia sylwetkę byłego gangstera Henry’ego Hilla, którego historia zainspirowała Martina Scorcese do nakręcenia filmu fabularnego „Chłopcy z ferajny” (Goodfellas). Kilkunastoletni Henry Hill, zafascynowany potęgą lokalnej mafii, dostaje się pod opiekę szanowanego w kręgach mafijnych gangstera Jimmy’ego Conwaya. Henry chce być taki jak Jimmy – pragnie bogactwa, szacunku i przyjaciół. Z łatwością uczy się nowych obowiązków i panujących w mafii reguł. Przyzwyczaja się do przemocy, okrucieństwa i ogromnych pieniędzy zdobywanych na drodze przestępstwa. W filmie Henry Hill sam opowiada historię swojego życia, pełnego sensacyjnych i dramatycznych wydarzeń. Henry Hill zmarł w lipcu 2012 roku w Los Angeles, miał 69 lat.
Emisja: poniedziałek, 13 maja, godzina 22:45, TVP1/HD
Czy świat oszalał? – „Chiny: nowi mandaryni”
Chińska tropikalna wyspa Hainan na południu kraju, niegdyś senna prowincja, stała się turystyczną mekką najbogatszych Chińczyków. Znajdują tam cudowny klimat, przepiękne plaże i mnóstwo luksusowych ofert, z których można skorzystać wypełniając wolny czas. Nowi „mandaryni” przybyli tu na weekend zorganizowany przez przedsiębiorcę Wanga Dafu – niegdyś biednego chłopca mieszkającego na wsi – dziś potentata rynku nieruchomości. Można odnieść wrażenie, że Wang Dafu żyje w cudownym kraju, gdzie fortuna czeka na każdego, kto zdecyduje się na jakiś biznes. Istnieje jednak „druga strona” tego na pozór idealnego świata.
Emisja: poniedziałek, 13 maja, godzina 23:50, TVP2/HD
„Henryk Mikołaj Górecki”
Portret Henryka Mikołaja Góreckiego – wybitnego kompozytora, zaliczanego do światowej czołówki. Górecki rozpoczynał swoją drogę twórczą jako skrajny awangardzista, niebojący się radykalnych wyborów. Uprościł język muzyczny, co widać na przykładzie słynnej „Symfonii pieśni żałosnych”. Przez jednych został okrzyknięty geniuszem, przez innych dyletantem… Artysta był bezkompromisowy. – Nikt mnie nigdy nie mógł do niczego zmusić. Ja zawsze byłem wolny – powtarzał stale kompozytor. Henryk Mikołaj Górecki rozgłos w dużej mierze zawdzięcza Brytyjczykom. Polski kompozytor trafił na listę geniuszy sporządzoną przez brytyjski dziennik „The Telegraph”. Znalazł się na 32. miejscu i wyprzedził m.in. Placido Domingo, Leonarda Cohena, Davida Bowiego czy Meryl Streep. Ex aequo uplasował się Prince – ikona popkultury. – Papier wszystko wytrzyma, nawet różne głupoty. Ja mam swój ranking dwudziestowieczny, jeżeli bym się w nim umieścił to na trzecim miejscu – komentował żartobliwie rewelacje brytyjskiego dziennika.
Emisja: wtorek, 14 maja, godzina 19:45, TVP Historia
Świat bez fikcji – „Chodorkowski”
Dokument pokazuje fascynującą drogę, jaką przebył Michaił Chodorkowski – od zagorzałego wyznawcy socjalizmu i komsomolca do jednego z pierwszych rosyjskich kapitalistów i najbogatszego człowieka w Rosji. Jego kariera została dramatycznie przerwana, kiedy naraził się Putinowi. Służba bezpieczeństwa aresztowała go w jego własnym samolocie. Chodorkowski został skazany na 8 lat pozbawienia wolności za niepłacenie podatków. Wysłano go do kolonii karnej na Syberii, prawie 6,5 tys. km od Moskwy. Z filmu wyłania się złożony obraz człowieka, w którym odzwierciedlają się paradoksy współczesnej Rosji. To właśnie Chodorkowski tworzył obowiązujący w Rosji system i to ten system inwigilował go, a następnie uwięził na długie lata.
Emisja: wtorek, 14 maja, godzina 22:55, TVP2/HD
„Historia Faszyzmu”
Na początku roku 1941 armia włoska oddaje pola aliantom na wszystkich frontach. 6 kwietnia żołnierze włoscy wycofują się ze stolicy Etiopii, Addis Abeby. Nastroje są coraz gorsze i reżimowej propagandzie nie udaje się ich zmienić. W lipcu i sierpniu wojska Osi odnoszą kolejne zwycięstwa. Włosi łudzą się, że wojna jeszcze nie jest przegrana.
Emisja: czwartek, 16 maja, godzina 19:45, TVP Historia
Świat bez tajemnic – „Koszmar Darwina”
W latach 60. ubiegłego wieku naukowcy przeprowadzili niewielki eksperyment. Do Jeziora Wiktorii wpuścili okonia nilowego – drapieżnika, który w szybkim czasie zniszczył praktycznie wszystkie inne gatunki ryb żyjące w jeziorze. Okoń rozmnażał się w zawrotnym tempie, a jego mięso zaczęło być sprzedawane na całym świecie. Obecnie szacuje się, że dziennie około dwóch milionów ludzi spożywa okonia nilowego. Transport ryb odbywa się na pokładach olbrzymich, rosyjskich samolotów towarowych, które codziennie przylatują do Afryki. Jednak samoloty nie przylatują puste. Na ich pokładzie znajdują się broń i amunicja, które następnie przemycane są w głąb Czarnego Lądu…
Emisja: czwartek, 16 maja, godzina 00:40, TVP2/HD
Źródło: Telewizja Polska