Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.
Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Kiedyś będziemy szczęśliwi”
Bohater filmu to Daniel, młody chłopak ze świętochłowickich Lipin, który marzy o nakręceniu własnego filmu. Krąży po okolicy z telefonem wyposażonym w kamerę. Nagrywa sąsiadów i urządza oficjalny casting do swojej produkcji. W domu czeka na niego kochająca, oddana, babcia. Jednak gdy sytuacja tego wymaga nie przebiera w środkach i dyscyplinuje wnuka. W filmie wątek indywidualnego dążenia do samorealizacji splata się z historią o rodzinnym przywiązaniu.
Emisja: poniedziałek, 27 maja, godzina 23:10, TVP1/HD
Czy świat oszalał? – „Patriotyzm po węgiersku”
11 lutego 1945 roku Węgrzy wraz z oddziałami SS podjęli ostatnią, desperacką próbę wyparcia wojsk radzieckich z Budapesztu. W tym roku nacjonaliści uczcili rocznicę tamtych wydarzeń manifestacją. Nie towarzyszyły jej zamieszki. Jednak niepokój budziły transparenty, muzyka, sztandary oraz hasła bezpośrednio odwołujące się do tradycji hitlerowskich oddziałów Waffen SS. Kiedy w 2010 r. Victor Orbàn przejął na Węgrzech władzę, aby przeprowadzić reformy, musiał zawrzeć pakt z ultraprawicowym ugrupowaniem Jobbik, które głosi hasła rasistowskie oraz atakuje mniejszości, zwłaszcza romską i żydowską. Jak to się stało, że Węgry, które w 1989 roku wydawały się ostoją demokracji w burzliwym bloku państw postkomunistycznych, dziś odchodzą od demokratycznych zasad, a hasła Jobbiku padają na coraz żyźniejszą glebę? W poszukiwaniu odpowiedzi francuscy reporterzy udali się w podróż po prowincjonalnych Węgrzech.
Emisja: poniedziałek, 27 maja, godzina 23:50, TVP2/HD
„Pan z Wielkopolski – Władca Tatr”
Film prezentuje biografię polskiego działacza społecznego, fundatora Zakładów Kórnickich, a także wielkiego miłośnika Tatr – Władysława hr. Zamoyskiego. To m. in. dzięki jego staraniom powstała linia kolejowa Chabówka – Zakopane, a Morskie Oko należy do Polski. Wielką zaletą filmu jest niezwykła oprawa muzyczna bazująca na kompozycjach Henryka Wieniawskiego oraz muzyce góralskiej w wykonaniu Kapeli z Bukowiańskich Wierchów.
Emisja: wtorek, 28 maja, godzina 19:45, TVP Historia
Świat bez fikcji – „Uwikłani”
Film podejmuje trudny temat pedofilii. Głównym bohaterem jest dziś dorosły mężczyzna, który jako dziewięciolatek padł ofiarą pedofila. Postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość swojemu oprawcy. Dramatyczną sytuację potęguje fakt, że obaj ciągle mieszkają niedaleko siebie. Oczywisty podział na ofiarę i kata przestaje istnieć. Dokument Uwikłani zdobył Złotego Lajkonika na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym, a przed kilkoma dniami otrzymał Nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka – „Jeden świat” w Pradze.
Emisja: wtorek, 28 maja, godzina 22:50, TVP2/HD
„Wiera Gran”
Film poświęcony Wierze Gran, legendarnej przedwojennej piosenkarce, wielkiej gwieździe warszawskiego getta. W 1942 r. artystka zyskała przydomek Wiera Magnes, a na jej występy ściągały tłumy – przybywali także goście spoza getta, z „aryjskiej” strony miasta. Przeżyła okupację jako jedyna ze swej rodziny. W maju 1945 r. trafiła do więzienia, zarzucano jej kolaborację z gestapo. Nigdy nie udowodniono jej winy, ale plotki i pomówienia zmusiły ją do emigracji do Izraela. Kim była Wiera Gran? Czy film przyniesie jednoznaczną odpowiedź? A może Wiera Gran była po prostu wybitną artystką, żyjącą w złym miejscu i w złym czasie?
Emisja: środa, 29 maja, godzina 19:45, TVP Historia
Źródło: Telewizja Polska