Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.
BBC w Jedynce – „Ballada o królowej Elżbiecie”
Na tronie Wielkiej Brytanii dłużej zasiadała jedynie jej poprzedniczka – Wiktoria Hanowerska. Drugiego czerwca minie 60 lat od koronacji Elżbiety II – wówczas 27-letniej, młodej kobiety. Rządziła prawie połową świata. W ciągu wielu lat jej panowania Wielka Brytania przeszła ogromną ewolucję. Film Ballada o królowej Elżbiecie jest dość obrazoburczy dla monarchii – to intymny portret Elżbiety II – ikony współczesnej królowej nie tylko dla Anglików. Dokument przedstawia równocześnie obraz brytyjskiego społeczeństwa. Ogromnym atutem filmu są zamieszczone w nim nigdy dotąd niepublikowane materiały archiwalne z życia królewskiej rodziny. O relacjach z królową i swoich opiniach na jej temat mówią najbardziej znane angielskie postaci świata polityki i kultury, m. in. muzycy Paul McCartney i Keith Richards, pisarz Salman Rushdie, aktorka Helen Mirren oraz politycy, a wśród nich Tony Blair.
Emisja: niedziela, 2 czerwca, godzina 14:10, TVP1/HD
„Stół”
Przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu oraz sam przebieg rozmów wspominają uczestnicy tamtych wydarzeń. Ówczesną stronę rządową reprezentują gen. Czesław Kiszczak oraz minister Stanisław Ciosek, a stronę opozycyjną m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Zbigniew Bujak. W filmie można zobaczyć liczne materiały archiwalne np. z przygotowań do obrad Okrągłego Stołu w willi przy ul. Zawrat w Warszawie oraz w Magdalence. Efekty obrad podsumowują wybitni historycy i socjologowie m.in. prof. Paweł Wieczorkiewicz, dr Antoni Dudek, prof. Ireneusz Krzemiński, prof. Paweł Śpiewak i dr Tomasz Żukowski.
Emisja: wtorek, 4 czerwca, godzina 22:25, TVP Historia
Świat bez fikcji – „Wielka gra”
Jedną z głównych pasji człowieka jest sport. Boisko to platforma, na której potwierdzamy swoją przynależność do społeczności, znajdujemy rozrywkę oraz testujemy i poszerzamy możliwości ludzkiego organizmu. Sport jest fenomenem przeżywanym z równą intensywnością na całym świecie, ponieważ opiera się na uniwersalnych, prostych zasadach. Autorzy filmu pokazują różne jego oblicza. Kameralne plemienne rytuały przeplatają się z wielkimi widowiskami; egzotyczne sporty z dyscyplinami, które elektryzują telewizyjną publiczność na całym świecie; trasy biegowe na pustynnych wyżynach Etiopii z bieżniami na wypełnionych po brzegi stadionach. Wspólnym mianownikiem jest ludzka potrzeba aktywności i rywalizacji opartej na równych szansach bez względu na różnice klasowe, kulturowe i rasowe. Przewodnikami tej zrealizowanej z rozmachem filmowej ekspedycji do świata sportu są gwiazdy piłki nożnej (Zinedine Zidane i Eric Cantona), lekkiej atletyki (tyczkarz Siergiej Bubka), tenisa i rugby, a także mniej znani sportowcy.
Emisja: wtorek, 4 czerwca, godzina 23:20, TVP2/HD
Świat bez tajemnic – „Wiera Gran”
Film poświęcony Wierze Gran, legendarnej przedwojennej piosenkarce, wielkiej gwieździe warszawskiego getta. W 1942 r. artystka zyskała przydomek Wiera Magnes, a na jej występy ściągały tłumy – przybywali także goście spoza getta, z „aryjskiej” strony miasta. Przeżyła okupację jako jedyna ze swej rodziny. W maju 1945 r. trafiła do więzienia pod zarzutem kolaboracji z gestapo. Nigdy nie udowodniono jej winy, ale plotki i pomówienia zmusiły ją do emigracji do Izraela. Kim była Wiera Gran? Czy film przyniesie jednoznaczną odpowiedź? A może Wiera Gran była po prostu wybitną artystką, żyjącą w złym miejscu i w złym czasie?
Emisja: czwartek, 6 czerwca, godzina 00:45, TVP2/HD
Źródło: Telewizja Polska