22 stycznia 2016 roku Program 2 w ramach audycji „Filharmonia Dwójki” przeprowadzi transmisję koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Antoniego Wita z siedziby zespołu w Katowicach. Początek koncertu o godzinie 19:30.
W programie piątkowego wieczoru znajdą się: Uwertura do opery „Tannhäuser” Richarda Wagnera, Poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie” op. 12 Mieczysława Karłowicza oraz Suita symfoniczna „Szeherezada” op. 35 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Solo skrzypcowe wykona Piotr Tarcholik.
Opera Ryszarda Wagnera „Tannhäuser” powstała w 1845 roku. Należy do grupy tzw. romantycznych oper kompozytora. Ich akcja dzieje się w średniowieczu, a tematem jest konflikt między miłością ziemską a niebiańską.
Czwarty poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza „Stanisław i Anna Oświecimowie”, ukończony w listopadzie 1907 roku, przez wielu muzykologów uważany jest za najdoskonalsze, szczytowe osiągnięcie w twórczości kompozytora, a także w polskiej symfonice. Sam jego twórca podkreślał ogrom pracy włożony w komponowanie dzieła, przeznaczonego na rozbudowany skład orkiestry. Inspiracją do powstania poematu był obraz Stanisława Bergmana zatytułowany „Stanisław Oświecim przy zwłokach Anny”, za którym kryje się historia-legenda o tragicznej miłości brata i siostry.
Suita symfoniczna „Szeherezada” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych kompozycji Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Skomponowana została w 1888 roku, czerpiąc z „Opowieści tysiąca i jednej nocy”. Rimski-Korsakow stworzył jedną z najbarwniejszych partytur w historii muzyki, pełną orientalizmów, typowych dla muzyki rosyjskiej XIX wieku.
Źródło: Polskie Radio