W piątek 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego i w 94. rocznicę Cudu nad Wisłą, Telewizja Polska przeprowadzi specjalne relacje z obchodów, a także zaprezentuje na swoich antenach debaty, filmy dokumentalne i reportaże poświęcone kluczowym dla dziejów niepodległej Polski wydarzeniom z 1920 roku.
15 sierpnia przypada również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym TVP przygotowała m.in. transmisje z uroczystości kościelnych oraz obszerne relacje z wizyty papieża Franciszka w Korei, dokumenty i wspomnienia. Bieżące relacje z wydarzeń tego dnia znajdą się na antenie TVP INFO, ale tym razem część najbardziej doniosłych z nich zagości też na innych antenach Telewizji Polskiej.
TVP1 HD
Po transmisji mszy z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach o godzinie 7:00, antena ta o godzinie 8:00 przypomni godzinny dokument w reżyserii Krzysztofa Tadeja – „Połączył nas Papież”, który opowiada, w jaki sposób Jan Paweł II wpłynął na środowisko Telewizji Polskiej: dziennikarzy, operatorów, realizatorów. Dokument ten będzie powtórzony 24 sierpnia o 15:30 w TVP Polonia.
Od godziny 11:35 do 13:15 na antenie Jedynki (a także TVP Historia i TVP Polonia) trwać będzie transmisja uroczystości Święta Wojska Polskiego 2014. 15 sierpnia, tradycyjnie już w warszawskich Alejach Ujazdowskich odbędą się oficjalne uroczystości państwowe z udziałem Prezydenta RP. Towarzyszyć im będzie wielka (ponad 800 osób, co najmniej 130 pojazdów i 50 maszyn latających) defilada wojskowa – jedna z największych w historii III RP. Wezmą w niej udział przedstawiciele różnych formacji wojskowych i rekonstrukcyjnych, w tym żołnierze amerykańscy i kanadyjscy. Telewizyjną relację poprowadzi Marek Zając.
Odmienne, satyryczno-komediowe spojrzenie na naszą wojenną historię zaprezentują w TVP1 HD dwa filmy fabularne: „Cudownie ocalony” z cyklu „Polskie miłości” w reż. Janusza Zaorskiego (godzina 22:15) oraz „Przybyli ułani” (godzina 00:00) Sylwestra Chęcińskiego z cyklu „Święta polskie”, bezpośrednio nawiązujący do zwycięskiej dla Polaków wojny z bolszewikami.
Ten szczególny dzień zakończy się w Jedynce relacją z wizyty papieża Franciszka w Korei (godzina 1:45). Papież w diecezji Daejeon (Tedzon) weźmie udział w VI Dniu Młodzieży Azji, gdzie dokona beatyfikacji dużej grupy męczenników koreańskich.
TVP2 HD
Także papieska wizyta w Korei i szeroka relacja ze spotkania z młodzieżą (godzina 10:25) rozpoczną świąteczny dzień w TVP2 HD.
O godzinie 14:00 Dwójka zaprezentuje specjalny odcinek „Familiady” poświęcony polskim walkom o niepodległość w 1920 i 1939 roku. Występują w nim dwie drużyny zajmujące się rekonstrukcją wydarzeń historycznych. Drużyna I: Wojsko Polskie 1920 – Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Batalionu 18 Pułku Piechoty z Sochaczewa. Drużyna II: Wojsko Polskie 1939 – Stowarzyszenie Historyczne „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich”.
O godzinie 20:25 TVP2 HD zaprasza natomiast na superprodukcję Jerzego Hoffmana pt. „1920. Bitwa Warszawska”. Reżyser miał ambicję stworzyć wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Dzięki zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku Polska na 19 lat zachowała świeżo odzyskaną niepodległość. Klęska Armii Czerwonej zatrzymała jej pochód na Europę, zmuszając Lenina i Trockiego do rezygnacji z planów rozpalenia „płomienia świętej rewolucji”.
TVP Polonia
Oprócz transmisji z uroczystości Święta Wojska Polskiego TVP Polonia przygotowała fabularyzowany film dokumentalny Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki „Na plebanii w Wyszkowie 1920” (godzina 22:45), inspirowany opowiadaniem Stefana Żeromskiego „Na probostwie w Wyszkowie” o próbie powołania przez Juliana Marchlewskiego, Feliksa Kona i Feliksa Dzierżyńskiego fikcyjnego polskiego rządu bolszewickiego.
TVP Historia
Tradycyjnie najbogatszą ofertę programową zaproponuje TVP Historia, która od godziny 11:35 transmitować będzie paradę w Alejach Ujazdowskich.
Następnie, o godzinie 14:45 TVP Historia pokaże debatę Spór o historię – „1920 – Przyjaciele i wrogowie”. Jest rok 1920, trwa wojna polsko – bolszewicka. Armia Czerwona podchodzi pod Warszawę. Wielka Brytania chce poświęcić Polskę, aby obłaskawić bolszewików. Niemcy, Czechosłowacja i Austria odmawiają tranzytu pomocy wojskowej do Polski. 28 lipca wkraczają do Polski wojska czechosłowackie i zajmują Śląsk Cieszyński. O tym, kto pomagał a kto przeszkadzał Polsce w wojnie z sowiecką Rosją w 1920 roku, rozmawiać będą: prof. Grzegorz Nowik, prof. Janusz Odziemkowski i dr Zbigniew Wawer.
W godzinach 15:20-15:45 w TVP Historia „Było nie minęło – kronika zwiadowców historii”, odcinek z cyklu historycznego autorstwa Adama Sikorskiego.
O godzinie 15:50 zaplanowana jest emisja jednego z odcinków cyklu historycznego Sensacje XX wieku – „Tajna sprawa” (reż. Adek Drabiński). Machina czerwonego terroru – czasy, kiedy na czele tajnej policji politycznej CzeKa stał Feliks Dzierżyński, którego naczelnym hasłem było bezwzględne tępienie wszelkiej antybolszewickiej opozycji…
O godzinie 18:05 TVP Historia pokaże dokument z cyklu Kalendarium historyczne – „Bitwa Warszawska 1920” (reż. Zbigniew Wawer). Film przedstawia genezę, przebieg i konsekwencje bitwy, która w sierpniu 1920 roku zaważyła na losach wojny polsko – sowieckiej i zadecydowała o utrzymaniu niepodległości Państwa Polskiego.
O godzinie 19:45 antena przypomni film Romana Załuskiego „Pożegnanie cesarzy”. Stary Tomasz jest chłopem z dziada pradziada. Całe swoje życie spędził na wsi. Żyje w otoczeniu bliskich: żony, córki, wnuków i prawnuków, jakby czas się dla niego zatrzymał. Tymczasem w świecie dochodzi do historycznych zmian. Jeden z wnuków poszedł na wojnę i słuch o nim zaginął. Drugi wstąpił do Legionów Piłsudskiego i teraz buduje nową Polskę.
O godzinie 21:35 w TVP Historia Sensacje XX wieku – „Wojna polsko-bolszewicka 1920 rok”, odcinek cyklu historycznego (reż. Wojciech Pacyna). Będzie to próba odtworzenia biegu wydarzeń, które sprawiły, że w 1920 roku armie bolszewickie doszły na odległość 20 kilometrów od Warszawy.
Dzień zakończy (godzina 1:15 ) emisja filmu dokumentalnego Piotra Boruszkowskiego pt. „Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski”. Film przedstawia fakty z biografii generała Rozwadowskiego oraz tło historyczne wybuchu I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości, nie tylko w formie wypowiedzi historyków i świadków, lecz także inscenizacji przypominających widzom atmosferę tamtych czasów.
TVP Regionalna
O godzinie 8:00 rozpocznie się emisja reportażu „Jan Paweł II. Ścieżkami świętości” o miejscach ważnych w życiu Karola Wojtyły. W godzinach 8:30-9:25 i 2:10-3:05 antena zaprezentuje film dokumentalny „Bitwa Warszawska 1920” (reż. Zbigniew Wawer), zaś o godzinie 9:30 i 3:15 „Tajemnice jasnogórskiego wizerunku” – reportaż o burzliwych dziejach obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej.
Warto zauważyć też reportaż „Testament Zebrzydowskich” (godzina 13:55 i 3:45), poświęcony Kalwarii Zebrzydowskiej – niepowtarzalnemu miejscu w Małopolsce, które wpisano na listę UNESCO.
Źródło: Telewizja Polska