Radio 357 przygotowało serię niespodzianek dla najmłodszych słuchaczy w związku z Dniem Dziecka. Jedną z nich jest wersja audio „Szkoły Latania” – pierwszego komiksu z serii „Kajko i Kokosz”. W nagraniach wzięło udział prawie 50 osób z zespołu radia. To pierwsza taka produkcja w historii rozgłośni.
– Podczas realizacji radiowe studio rozdzierały wrzaski zbójcerzy, okrzyki bojowe, odgłosy biesiady w karczmie. Nikt się nie oszczędzał. Sam kilka dni dochodziłem do siebie – mówi Krystian Hanke, dziennikarz i członek zarządu.
Projekt został przygotowany wspólnie z wydawnictwem Egmont i Fundacją „Kreska” im. Janusza Christy. Premiera słuchowiska we wtorek, 1 czerwca.
– Fragmenty wyemitujemy na antenie w ciągu całego dnia. Całość będzie dostępna jako podcast w zakładce Twoje 357. Przygotowaliśmy też film odsłaniający kulisy nagrań. Trudno opisać co się tam działo – mamy nadzieję, że dzieciom udzieli się klimat ze studia – opowiada Katarzyna Pruchnicka, kierująca rozwojem oferty programowej Radia 357.
Dodatkowo, w wieczornym paśmie publicystycznym o godz. 21.00, Katarzyna Borowiecka wraz z gośćmi porozmawiają o tym, co sprawia, że 50 lat od pierwszego wydania komiks Janusza Christy cieszy się niesłabnącą popularnością. W audycji wezmą udział: Paulina Christa – wnuczka autora, kierująca Fundacją „Kreska” im. Janusza Christy, Szymon Holcman z Kultury Gniewu oraz Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont Polska.
Blok atrakcji przygotowała ekipa Ranka – porannego pasma emitowanego między 6.30 a 9.30 rano. Odbędzie się aukcja charytatywna mydełek przygotowanych przez autorów porannej audycji w Radiu 357.
– Nasza radiowa manufaktura mydeł zadebiutowała na początku maja. Uczyliśmy wtedy słuchaczy jak zrobić własne, ekologiczne i niepowtarzalne mydła. Podczas porannej audycji stworzyliśmy serię mydeł „Poranne Bąbelki”. Słuchacze w komentarzach zaproponowali, żeby je wystawić na licytację. Cała „rankowa” ekipa uznała, że to świetny pomysł – wyjaśnia Iza Woźniak, autorka radiowego podcastu „Mydlmy się, czyli historia naturalna”. Zebrane środki zostaną przekazane na program stypendialny dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej, prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja.
Gościem porannej audycji będzie Michał Rusinek – tłumacz książki Roalda Dahla „Nigdy nie dorastaj!”. Agnieszka Szwajgier, koordynująca pracami działu reportażu, przygotowała serię rozmów z dziećmi. Iza Woźniak z kolei zadała dorosłym pytanie o to, czego w dzieciństwie nie powiedzieli swoim rodzicom. Specjalnie dobrana playlista Ranka ułoży się w unikatowy zestaw „Top Junior” – popularnych dziecięcych piosenek.
Do akcji przygotowanej na Dzień Dziecka dołącza również redakcja muzyczna. W specjalnym wydaniu programu Wersja Polska między 13.00 a 15.00 zespół zaprezentuje utwory, których muzyczni redaktorzy słuchali jako dzieci.
– Postanowiliśmy dać sobie totalnie wolną rękę. Pełna dowolność, dużo wspomnień i opowieści, śmiechu i wzruszeń. To będzie muzyczna podróż w czasie do lat, gdy kształtowały się nasze muzyczne gusta – wyjaśnia Piotr Stelmach, koordynujący pracę redakcji muzycznej.
Redakcja Popołudniówki 357 szykuje natomiast wielki finał zabawy w stworzenie „Słownika polsko – dziecięcego”.
– Odzew przerósł nasze oczekiwania. Słuchacze przesłali ponad 4 tysiące słów i zwrotów wymyślonych przez dzieci. To absolutny popis dziecięcej kreatywności. Pomysł chwycił i już myślimy jak go kontynuować – wyjaśnia Grzegorz Sajór, wydawca Popołudniówki. – Nie było to łatwe zadanie, ale z pomocą prof. Katarzyny Kłosińskiej i Krystiana Hanke wybraliśmy 21 propozycji. Teraz Patroni Radia 357 wybiorą z nich najciekawsze słowo – dodaje.
Głosowanie trwa do wtorku (1 czerwca) do godziny 16:00 i tuż po jego zakończeniu zostaną ogłoszone wyniki.
Źródło: Radio 357