6 sierpnia 2015 roku, w dniu przekazania Urzędu Prezydenta RP przez Bronisława Komorowskiego Andrzejowi Dudzie, TVP Historia przypomni historię polskiej prezydentury – od II Rzeczpospolitej przez Rzeczpospolitą na Uchodźstwie, po czasy współczesne. W premierowym odcinku „Sporu o Historię” o znaczeniu Urzędu Prezydenta i konsekwencjach zmian zarówno prawnych, jak i personalnych dotyczących prezydentury debatować będą profesorowie historii. W filmach dokumentalnych zaprezentowane zostaną sylwetki i dorobek polskich prezydentów.
Uroczystości związane z zaprzysiężeniem nowego Prezydenta RP telewizja publiczna będzie transmitowała zarówno w TVP1 HD, jak i TVP INFO oraz TVP Polonia. Uzupełnieniem i publicystycznym komentarzem dla podniosłych wydarzeń państwowych będzie natomiast specjalnie przygotowany Dzień prezydencki w TVP Historia.
Dzień prezydencki w TVP Historia zostanie zainaugurowany o godzinie 10:00 filmem dokumentalnym „Wracam do domu” w reż. Lucyny Smolińskiej, będącym biograficzną opowieścią o Gabrielu Narutowiczu, pierwszym prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.
O godzinie 10:50 antena zaprezentuje film pt. „Prezydenci – Stanisław Wojciechowski” (reż. Rafał Mierzejewski). Jest to jeden z odcinków cyklu dokumentalnego telewizji publicznej, prezentującego postacie polskich prezydentów. Film przedstawia sylwetkę drugiego prezydenta Polski międzywojennej, Stanisława Wojciechowskiego. Jego prezydentura zakończyła się w dramatycznych okolicznościach zamachem majowym, który stał się też ostatecznym finałem przyjaźni między Wojciechowskim a Józefem Piłsudskim. W filmie wykorzystano niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia prezydenta.
O godzinie 11:20 rozpocznie się emisja filmu „Być w cieniu” w reż. Wincentego Ronisza. Film opowiada o Ignacym Mościckim, długoletnim i ostatnim prezydencie Drugiej Rzeczypospolitej. Prof. Ignacy Mościcki światową sławę osiągnął jeszcze przed I wojną światową dzięki pracom naukowym i wynalazkom z dziedziny chemii. Zafascynowany osobą Józefa Piłsudskiego, porzuca naukę i wkracza w świat polityki. Broni swoich racji z głęboką wiarą w ich słuszność i skuteczność.
O godzinie 12:25 antena przedstawi program pt. „Historia – Współczesność – Depozyt Niepodległości”. Będzie on poświęcony Prezydenturze Rzeczypospolitej na Uchodźstwie począwszy od września 1939 roku aż po rok 1990. Natomiast o godzinie 13:00 TVP Historia przypomni transmisję sprzed 25 lat – podniosłej i wzruszającej uroczystości przekazania insygniów Prezydenta RP przez ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego prezydentowi RP, Lechowi Wałęsie.
O godzinie 13:40 TVP Historia pokaże film „1828 dni Prezydenta” w reż. Aliny Mrowińskiej. Autorka podjęła w nim próbę ukazania drogi, jaką przeszedł kolejny prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski. Była to droga od polityka wywodzącego się z PRL i kontestowanego przez wiele środowisk społeczno-politycznych do szanowanego przywódcy państwa, posiadającego rekordowe w całej historii III RP poparcie społeczne.
O godzinie 15:45 zaplanowana jest emisja dokumentu „Gorycz i chwała” w reż. Ewy Świecińskiej. Film o tragicznie zmarłym prezydencie Lechu Kaczyńskim powstał w pierwszych tygodniach żałoby narodowej po katastrofie polskiego samolotu rządowego. Córka prezydenta, Marta Kaczyńska, odbywa sentymentalną podróż po rodzinnym albumie ze zdjęciami.
O godzinie 17:05 antena przypomni rozmowę z prezydentem Bronisławem Komorowskim pt. „Rok Powstania Styczniowego”. Przedmiotem rozmowy jest nie tylko Powstanie 1863 roku, lecz także historia Polski oraz wpisane w nią rodzinne dzieje ustępującego Prezydenta.
O godzinie 20:05 premiera w TVP Historia, czyli program „Spór o historię – Polscy prezydenci”. Jego gośćmi będą wybitni profesorowie, znawcy przedmiotu: Marek Kornat, Janusz Oziemkowski i Andrzej Paczkowski. Przedmiotem ich dyskusji będą historia i ranga Urzędu Prezydenckiego w Polsce.
Źródło: Telewizja Polska