Niezwykła historia żołnierza Wehrmachtu, który w czasie II wojny światowej uratował przed zniszczeniem relikwie św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry. Premiera filmu dokumentalnego „Emisariusz Kardynała” w reż. Andrzeja Machnowskiego w Niedzielę Wielkanocną, 27 marca 2016 roku o godzinie 16:25, w TVP Historia.
Przez niemal 50 lat ukrywał czyn, który w 1941 roku mógł go kosztować życie. Urban Thelen sam o sobie mówił, że najpierw jest katolikiem a potem żołnierzem. Najbardziej kochał muzykę. Już po wojnie ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną, został organistą i kierował chórem kościelnym.
Podczas II wojny światowej był sierżantem Wehrmachtu. Stacjonował w Inowrocławiu i tam poznał księdza Paula Mattauscha, oddelegowanego jako duszpasterz Niemców przesiedlanych na tereny Polski. To właśnie on poinformował Urbana Thelena o planie gestapo przejęcia gnieźnieńskiej katedry, a tym samym srebrnego relikwiarza ze szczątkami św. Wojciecha. Thelen podjął się ryzykownej misji przewiezienia relikwii z Gniezna do Inowrocławia. Opowiedział o niej dopiero w 1980 roku swoim przyjaciołom w czasie przygotowań do pielgrzymki z jego rodzinnego Kleve do Gniezna z okazji 1000-lecia śmierci św. Wojciecha. W czasie europejskich obchodów jubileuszu z udziałem Ojca Świętego Jana Pawła II w Gnieźnie historię Urbana Thelena poznał cały świat. A właściwie wydawało się, że poznał, bo do dziś wydarzenia z 1941 roku są praktycznie nieznane zarówno polskiej, jak i niemieckiej opinii publicznej. Świadczą o tym choćby słowa Benedykta XVI, papieża emeryta, pierwszego Niemca na Stolicy Piotrowej, który po raz pierwszy od czasów abdykacji udzielił publicznej wypowiedzi autorom filmu „Emisariusz kardynała”. Powiedział m.in.: „Jestem bardzo wdzięczny za przybliżenie historii niemieckiego żołnierza, który głęboko przeżywając własne człowieczeństwo, uratował zarówno relikwie św. Wojciecha, jak i życie wielu osób. Film jest niewątpliwie ważnym głosem w publicznej debacie dotyczącej II wojny światowej oraz wzajemnych stosunków polsko-niemieckich”.
W filmie występują hierarchowie kościoła katolickiego w Polsce, m.in. ks. abp Henryk Muszyński b. Metropolita Gnieźnieński, b. Prymas Polski – senior, abp Wojciech Polak – Prymas Polski, którzy opowiadają o tej niezwykłej historii ratowania największej dla kultury polskiej relikwii. Unikatowe są archiwalne wypowiedzi samego Urbana Thelena, który po latach opowiada historię uratowania relikwii św. Wojciecha.
Źródło: Telewizja Polska