We wtorek 25 lipca o godzinie 15:50 radiowa Dwójka zaprezentuje spektakl „Śpiewacy norymberscy”, który inauguruje słynny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth.
W ramach Letniego Festiwalu Muzycznego słuchacze radiowej Dwójki będą mogli w najbliższych dniach uczestniczyć w wydarzeniu o szczególnej randze artystycznej. To słynny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth, skąd Dwójka przeprowadzi transmisje i retransmisje dwóch oczekiwanych z wielkim zainteresowaniem spektakli. Wśród nich będzie inaugurujący festiwal spektakl „Śpiewacy norymberscy”, który Adam Suprynowicz, gospodarz audycji, zaprezentuje 25 lipca o godzinie 15:50.
Festiwal Wagnerowski w Bayreuth, odbywający się nieprzerwanie od 1876 roku, jest jednym z najważniejszych festiwali operowych na świecie. W bardzo specyficznej dziedzinie, jaką jest teatr muzyczny Richarda Wagnera, wymagający wyjątkowego rodzaju głosów i ogromnej kondycji od śpiewaków i orkiestry, festiwal ten jest probierzem promującym nowe talenty i pozwalającym konfrontować się z nieprzerwaną od XIX wieku tradycją. Festiwal, prowadzony wciąż przez potomków Richarda Wagnera, wywołuje burzliwe dyskusje nie tylko w dziedzinie interpretacji muzycznej, lecz także w sferze teatralnej. W Bayreuth reżyserują najwybitniejsi, najgłośniejsi i najbardziej kontrowersyjni twórcy.
Co roku spektakle festiwalowe, w ramach wymiany EBU (Europejskiej Unii Nadawców), przekazuje Radio Bawarskie. Program 2 Polskiego Radia tradycyjnie transmituje kilka z nich, zwracając uwagę na nowe interpretacje i nowych śpiewaków.
Jak przypomina Adam Suprynowicz, Dwójka wielokrotnie transmitowała na swojej antenie całość wagnerowskiej tetralogii „Pierścień Nibelunga”. W 2017 roku postanowiła skoncentrować się na innych arcydziełach: we wtorek 25 lipca będą to – w bezpośredniej transmisji – „Śpiewacy norymberscy” pod batutą Philippe’a Jordana, zaś w sobotę 29 lipca czeka nas odtworzenie zarejestrowanego w środę spektaklu „Tristana i Izoldy”, pod muzycznym kierownictwem Christiana Thielemanna.
Wtorkowy spektakl to premiera nowej inscenizacji, której podjął się znany australijski reżyser, Barrie Kosky (obecnie szef berlińskiej Komische Oper). Ten wybór postrzegany jest jako bezpieczny, Kosky wyreżyserował bowiem już kilka spektakli wagnerowskich na scenach Sydney, Wiednia, Essen i Hanoweru. Widzowie warszawskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej podziwiali jego inscenizację „Czarodziejskiego fletu” Mozarta. Choć Kosky deklarował, że nie chce już zmagać się z Wagnerem, po propozycji szefowej festiwalu w Bayreuth, Kathariny Wagner, miał odpowiedzieć: „There is no escape from Wagner!”.
Publiczność festiwalowa oczekuje na Michaela Volle w roli Hansa Sachsa, na Johannesa Martina Kränzle w partii Beckmessera, Anne Schwanewilms – Evę, a przede wszystkim na Floriana Vogta, swojego ulubionego wykonawcę roli Stoltzinga.
„Śpiewacy norymberscy” to opera w trzech aktach. Jej prapremiera odbyła się w Monachium 21 czerwca 1868 roku.
Źródło: Polskie Radio