Dorzecze Okawango to źródło wody dla około miliona ludzi, a także największej na świecie populacji słoni afrykańskich i licznych stad lwów, gepardów i ptaków. Jednak ta niegdyś dziewicza oaza jest obecnie zagrożona, ponieważ ludzie eksploatują ją coraz intensywniej. Wraz z zespołem odkrywców wyruszamy na wyprawę, by ratować jeden z ostatnich prawdziwie dzikich obszarów naszej planety.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo Wild
Górne dorzecze rzeki Okawango jest największym podmokłym terenem słodkowodnym w południowej Afryce i głównym źródłem wody dla miliona ludzi. Jej delta, położona w północnej Botswanie, jest jednym z najbogatszych miejsc Afryki pod względem różnorodności biologicznej i jest domem dla największej na świecie populacji słoni, jak również lwów, gepardów, dzikich psów i setek gatunków ptaków. Ale przyszłość tego miejsca jest niepewna. Jego sytuacja związana jest nierozerwalnie z rzekami, które mają swe źródło w Angoli, a następnie zbiegają się i przepływają przez Namibię aż do Botswany. Te rzeki są kluczowe dla przyszłości regionu, ale obecnie nie są chronione poza Botswaną.
Począwszy od 2015 roku dr Steve Boyes i jego interdyscyplinarny zespół naukowców z Angoli, Namibii i Południowej Afryki, prowadzą badania, by poznać i chronić rzeki w Angoli. Podczas serii wypraw rowerowych i kajakowych do najmniej znanych i najbardziej niedostępnych części dorzecza Okawango w południowo-wschodniej Angoli, zgromadzili oni mnóstwo danych, które mają pomóc w stworzeniu strategii ochrony tego rejonu.
– Kiedy odkryłem deltę Okawango, pomyślałem, że szukałem jej przez całe życie. To był ten ogrom, ta niesamowita, niekończąca się dzicz. Zobaczyłem, jak wyglądał świat, zanim się w nim pojawiliśmy. To jest delikatna rzecz, którą musimy chronić – dr Steve Boyes
Ekipa fotografów i filmowców towarzyszyła zespołowi dr. Boyesa podczas niezwykłej czteromiesięcznej podróży w dół Okawango. Musieli wspólnie zmierzyć się z szeregiem nieprzewidzianych sytuacji, jak na przykład spotkanie z hipopotamem broniącym swego terytorium. Reżyser „Delty rzeki Okawango” Neil Gelinas wykorzystał swoje wieloletnie doświadczenie w filmowaniu dzikich terytoriów i współpracy z kanałem National Geographic, by pokazać widzom oszałamiająco piękną opowieść o pasji i ochronie cudów natury.
Dokument był hitem tegorocznego Festiwalu Filmowego Tribeca. Zebrał ogromną liczbę pozytywnych recenzji i był wymieniany w zestawieniach produkcji, które należy koniecznie obejrzeć. W Polsce film został pokazany w czasie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Delta rzeki Okawango – premiera w piątek 28 grudnia o godz. 21:00 na kanale Nat Geo Wild.
Źródło: FOX Networks Group