W lutym, w cyklu „Polacy – niezwykłe historie” TVP Polonia pokaże pięć filmów dokumentalnych opisujących losy wyjątkowych Polaków: „Cały Gruza” w reż. Ireneusza Englera, „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” w reż. Ksawerego Szczepanika, „Bartoszewski” w reż. Jerzego Ridana i Jerzego Kowyni „Sceny z Wajdy” w reż. Marty Węgiel oraz „Papcio Chmiel” w reż. Petro Aleksowskiego.
Sprawdź godziny emisji audycji „Cały Gruza” w PROGRAMIE TV
We wtorek, 6 lutego o godz. 22:10 antena zaprasza na film dokumentalny „Cały Gruza” – to opowieść o jednym z pionierów telewizji publicznej, który na zawsze wpisał się w historię Telewizji Polskiej, reżyserze, scenarzyście, aktorze i pisarzu. Jerzy Gruza stworzył setki programów, seriali i widowisk rozrywkowych. W 1984 r. został dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie wyreżyserował słynnego „Skrzypka na dachu” granego prawie 500 razy w tym teatrze, a także „Jesus Christ Superstar”, „Les Misérables”, musical oparty na powieści Victora Hugo „Nędznicy”, i „Człowieka z La Manchy”. Największą popularność przyniosły mu seriale „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”. Zmarły 16 lutego 2020 r. reżyser Jerzy Gruza opowiada o początkach Telewizji Polskiej i wyzwaniach, jakie w tamtych czasach stawiał świat przed twórcami.
We wtorek, 13 lutego o godz. 22:00 TVP Polonia pokaże film dokumentalny „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny”. Bohdan Smoleń, artysta kabaretowy zdobył wielką sławę, ale cena, którą zapłacił za swój sukces, była wyjątkowo gorzka. Widzowie zobaczą, jak rozwijała się jego kariera – od kabaretowego debiutu artysty w krakowskim Kabarecie Pod Budą, poprzez karierę w Tey’u, obok Zenona Laskowika, współpracę z niedawno zmarłym Krzysztofem Jaślarem, a następnie z Krzysztofem Deszczyńskim, aż do kariery solowej. W filmie widzimy to, czego zazwyczaj nie widać od strony widowni – prawdziwe oblicze sławy. Życie Bohdana Smolenia jest pokazane na tle historii Polski, która miała ogromny wpływ na jego życiorys.
W poniedziałek, 19 lutego o godz. 14:20 będzie można zobaczyć film dokumentalny „Bartoszewski” o życiu Władysława Bartoszewskiego, wybitnej postaci polskiej polityki, działacza społecznego, dyplomaty, historyka, dziennikarza, pisarza, więźnia Auschwitz-Birkenau, żołnierza Armii Krajowej, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, działacza „Żegoty”, uczestnika Powstania Warszawskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, kawalera Orderu Orła Białego i honorowego obywatela państwa Izrael. Film jest fascynującą opowieścią także o najnowszej historii Polski, widzianej oczami obserwatora i czynnego uczestnika najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych. Autor dotarł do wyjątkowych rozmówców, takich jak: Jerzy Sienkiewicz, Jerzy Turowicz, Krzysztof Kozłowski, Israel Gutman, Jan Nowak – Jeziorański i Stanisław Lem. 19 lutego przypada 102. rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego.
We wtorek, 20 lutego o godz. 22:10 TVP Polonia zaprasza na film „Sceny z Wajdy”, który jest podróżą po teatralnym i filmowym świecie słynnego reżysera. Andrzej Wajda opowiada w nim o ludziach, scenach, poszukiwaniach, fascynacjach i spełnianiu marzeń. Podejmuje także wątki osobiste, analizuje swoją życiową drogę – od poszukiwania swojego miejsca, roli przypadku w życiu, poprzez pierwsze wielkie spełnienia, aż do ukoronowania – Nagrody Filmowej Oskar. Andrzej Wajda jest autorem filmów politycznych, historycznych, refleksyjnych, osadzonych w kontekście naszych czasów m.in. „Pokolenie”, „Kanał”, „Popioły”, „Ziemia obiecana”, „Katyń” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.
Sprawdź ofertę kanału TVP Polonia w PROGRAMIE TV
Cykl „Polacy – niezwykłe historie” zakończy film dokumentalny „Papcio Chmiel”, który widzowie TVP Polonia zobaczą we wtorek, 27 lutego o godz. 22:15. Słynny rysownik, Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako „Papcio Chmiel”, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek” opowiada o swoim życiu i determinacji w tworzeniu gatunku sztuki w komunistycznej Polsce. Bogaty w materiały archiwalne oraz efekty wizualne obraz zrealizowano przy użyciu kilku technik rejestracyjnych: od klasycznej zdjęciowej po animowaną.
Źródło: Telewizja Polska