Kierowcy pucharowej serii NASCAR zbliżają się do bardzo ważnego punktu tegorocznej kampanii. Rywalizacja na historycznych obiektach w Daytonie i Darlington zadecyduje o składzie play-offowej szesnastki.
Sprawdź godziny transmisji NASCAR w PROGRAMIE TV
Po zwycięstwie w Michigan Tyler Reddick awansował na pozycję lidera klasyfikacji generalnej NASCAR Cup Series. W dotychczasowych 24 wyścigach sezonu regularnego uzbierał 814 punktów. W żadnym razie nie może być jednak pewien, że zakończy tę część tegorocznej kampanii na pierwszej pozycji. Wicelider, Chase Elliott traci do kierowcy 23II Racing zaledwie 10 oczek. W pościgu liczy się jeszcze trzeci w tabeli Denny Hamlin, a czwarty Kyle Larson traci do Reddicka 32 punkty. Te niewielkie różnice oznaczają, że walka o mistrzostwo sezonu regularnego i związane z nim bonusy takie jak dodatkowe 15 punktów dla triumfatora na starcie fazy play-off, będzie w tym roku wyjątkowo zacięta.
W niższych rzędach tabeli kierowców toczy się równie twardy pojedynek. Zwycięstwo w wyścigu daje automatyczną przepustkę do fazy play-off, w walce liczą się zatem praktycznie wszyscy kierowcy regularnie występujący w tegorocznym sezonie. W play-offowej szesnastce zostały jeszcze cztery wolne miejsca. Wobec dwóch wyścigów do zakończenia sezonu regularnego pewne jest, że przynajmniej dwóch zawodników awansuje do finałowej części zmagań na podstawie zdobyczy punktowej. I na tym polu toczy się kolejna rywalizacja między najwyżej sklasyfikowanymi kierowcami niemającymi jeszcze zwycięstwa w tym roku. W tej grupie są Martin Truex Jr., Ty Gibbs, Chris Buescher, Ross Chastain oraz będący „pod kreską” Bubba Wallace. Reprezentant Toyoty traci do Chastaina zaledwie jeden punkt.
Arenami, które zadecydują o losach zawodników w części regularnej sezonu 2024, są Daytona International Speedway oraz Darlington Raceway. Dwa ikoniczne obiekty dla pucharowej serii NASCAR. Na superspeedway’u w Daytona Beach kierowcy tradycyjnie ścigają się podczas inauguracji każdego sezonu, Daytony 500 oraz latem. W latach 1959-2019 drugi wyścig w Daytonie odbywał się w weekend Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Od kilku lat zajmuje pozycję na finiszu sezonu regularnego pod koniec sierpnia. Rywalizację na obiekcie typu superspeedway, na którym nachylenie w zakrętach dochodzi do 31 stopni, charakteryzują duże prędkości, precyzja jazdy w zwartej grupie, a także zwykła potrzeba szczęścia, gdyż najmniejszy błąd może kosztować wywołanie karambolu z udziałem kilkunastu pojazdów.
Zanim w lutym 1959 roku otwarto Daytona International Speedway, rolę najbardziej okazałego rozmiarami i najszybszego obiektu w NASCAR pełnił Darlington Raceway. Na torze w Karolinie Południowej kierowcy rywalizują już od drugiego sezonu istnienia serii, czyli od roku 1950. Był to pierwszy w pełni wyasfaltowany obiekt wyścigowy, z jakim mieli do czynienia. Bogata historia Darlington Raceway zostanie w tym roku uzupełniona o kolejny element – pierwszy raz na torze zwanym „Zbyt trudnym do okiełznania” (ang. The Track Too Tought to Tame) zostanie rozegrany finał sezonu regularnego.
Sprawdź ofertę kanału Motowizja w PROGRAMIE TV
Powtórka wyścigu Coke Zero Sugar 400 w Daytonie, w niedzielę 25 sierpnia o godzinie 21.00. Transmisja na żywo wyścigu Cook Out Southern 500 w Darlington w noc z niedzieli na poniedziałek, 1-2 września o północy. Zawody skomentują Szymon Tworz i Michał Budziak.
Źródło: Motowizja