FOKUS TV z nowym pasmem faburalnym

17 września 2015 roku FOKUS TV rozpoczyna nadawanie filmów fabularnych, w nowym czwartkowym paśmie „FOKUS na film” o godzinie 20:05. Znajdą się w nim produkcje polskie i zagraniczne, filmy zróżnicowane gatunkowo, w większości oparte na faktach, które nie tylko zdobyły wiele prestiżowych nagród, ale także cieszą się uznaniem widzów i krytyków. Jesienią zobaczymy, m.in.: „Operacja Świt”, „Babel”, „Baader Meinhof” oraz „Kobieta w Berlinie”.

„Operacja Świt” („Rescue Dawn”) w reżyserii Wernera Herzoga to pierwszy film fabularny emitowany w paśmie „FOKUS na film”. Scenariusz oparty jest na prawdziwej historii amerykańskiego pilota niemieckiego pochodzenia Dietera Denglera (Christian Bale) – pilota US Navy. Podczas wojny wietnamskiej Dengler trafił do obozu jenieckiego w Laosie. Wraz z kolegami opracował plan wydostania się z niewoli. Był jednym z niewielu, którym udało się przeżyć.
Emisja: czwartek, 17 września, godzina 20:05

We wrześniu zobaczymy też dramat produkcji amerykańskiej „Trzynaście dni” („Thirteen Days”). Film przedstawia najważniejsze dni kryzysu kubańskiego z perspektywy Kenny’ego O’Donnella (Kevin Costner), najbliższego doradcy prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Błyskawiczny rozwój wydarzeń między 16 a 28 października 1962 roku sprawił, że konfrontacja nuklearna między supermocarstwami wydawała się nieunikniona.
Emisja: czwartek, 24 wrześnie, godzina 20:05

W październiku natomiast w paśmie „FOKUS na film” wyemitowane zostaną filmy: „Babel” („Babel”), „Trzy królestwa” („Red Cliff”), „Baader Meinhof” („The Baader Meinhof Complex”), „Tam i z powrotem”, „Kobieta w Berlinie” („Anonyma – Eine Frau in Berlin”).

W filmie „Babel” („Babel”) przeplatają się historie, które łączy fatalny w skutkach strzał ze strzelby. Marokański pasterz trzyma w domu strzelbę, która wpada w ręce jego synów. Chłopcy oddają przypadkowy strzał w kierunku autobusu wycieczkowego. Zostaje postrzelona amerykańska turystka (Cate Blanchett), a jej mąż (Brad Pitt) robi wszystko, co może, by zorganizować pomoc. Film zdobył Oscara za muzykę oraz 6 nominacji do tej nagrody, w tym za najlepszy film. Otrzymał również statuetkę Złotego Globu dla najlepszego dramatu i Złotą Palmę w Cannes za reżyserię.
Emisja: czwartek, 1 października, godzina 20:05

„Trzy królestwa” („Red cliff”) to megaprodukcja Johna Woo (reżysera „Mission: Impossible 2”) opowiadająca o schyłku panowania dynastii Han, kiedy to Chiny rozpadły się na Trzy Królestwa. Scenariusz filmu został oparty na XIV-wiecznej chińskiej powieści. Chiński dramat historyczny był pokazywany w 43 krajach na całym świecie.
Emisja: czwartek, 8 października, godzina 20:05

Zrealizowany na faktach głośny niemiecki dramat „Baader Meinhof” opowiada historię niemieckiej organizacji terrorystycznej RAF, która walczyła z „amerykańskim imperializmem” i dążyła do obalenia systemu kapitalistycznego w RFN. Poza problemem rodzącego się terroryzmu film pokazuje również dylematy moralne głównych bohaterów. Ludzie Ci poświęcili swoje życie osobiste dla idei, o którą walczyli. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz do Złotego Globu jako najlepszy film zagraniczny.
Emisja: czwartek, 15 października, godzina 20:05

Film „Tam i z powrotem” inspirowany jest prawdziwą historią napadu na bank, który miał miejsce w Polsce, w latach 60. Andrzej Hoffman (Janusz Gajos), ceniony chirurg jednego z łódzkich szpitali, i Piotr (Jan Frycz), jego kolega z czasów partyzantki, postanawiają zdobyć pieniądze, aby kupić paszporty i uciec z Polski. Podczas napadu ranny zostaje ochroniarz i trafia do szpitala, gdzie pracuje Andrzej. Lekarz musi podjąć trudną decyzję – czy ma uratować jedynego świadka napadu, czy pozwolić mu umrzeć i tym samym uratować siebie. Film otrzymał m.in. statuetkę Złotego Klakiera w Gdyni, czyli nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Obraz zdobył również 10 nominacji do Orłów – nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową.
Emisja: czwartek, 22 października, godzina 20:05

„Kobieta w Berlinie” („Anonyma – Eine Frau in Berlin”) to niemiecki dramat wojenny przywołujący historię wkroczenia Armii Czerwonej w kwietniu 1945 roku do upadającego Berlina. Pojawienie się żołnierzy radzieckich oznaczało dramat tysięcy kobiet. Poniżane i brutalnie gwałcone były ofiarami żołnierzy zwycięskiej armii. Aby przeżyć, wiązały się z sowieckimi oficerami, bo to chroniło je przed kolejnymi atakami. Musiały zrezygnować z godności i szacunku do samych siebie. Film był nagrodzony na europejskich festiwalach. Twórcą muzyki do filmu jest Zbigniew Preisner.
Emisja: czwartek, 29 października, godzina 20:05

Źródło: TIME

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *