Już w najbliższą niedzielę 26 kwietnia 2015 roku o godzinie 16:00 kolejny koncert z cyklu „Muzyczna Scena Tradycji”. W Studiu im. Władysława Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie wystąpią: Maciej Filipczuk i jego kapela Goście Weselni. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Koncert promuje 31. płytę z serii „Muzyka Źródeł”. Na wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia album „Kapela Metów z Gliny” złożyły się nagrania wybitnych muzyków Mazowsza Rawskiego: Kazimierza Mety (1922-2008) i Józefa Mety (1939-2001), którzy pochodzili ze wsi Glina (gmina Rzeczyca) i tworzyli kapelę grającą w dawnym XIX-wiecznym stylu. Nagrania dokonane zostały przez Polskie Radio w latach 1975-76 w Glinie.
– Wśród zachowanych w Polskim Radiu nagrań rawskich muzykantów muzyka Kazimierza Mety wydaje się być unikatową, przede wszystkim ze względu na niezwykle osobiste i emocjonalne podejście tego skrzypka-samouka do wykonania każdego utworu. To ludowy muzyk, który przez całe życie grał w swoim naturalnym otoczeniu, artysta nie estradowy czy festiwalowy, a weselny, wiejski. Jeden z ostatnich, którzy uczyli się sami od innych wiejskich muzykantów. Jego muzyka jest przykładem czystego stylu tej części Mazowsza – wyjaśniają fenomen artysty Maria Baliszewska (która nagrywała braci Metów w roku 1975) i Anna Szewczuk-Czech.
Spadkobiercą repertuaru i tradycji Kazimierza Mety jest Maciej Filipczuk, który przyjechał do Gliny w 2002 roku i był jego uczniem przez cztery lata. Muzyk w 2013 roku wydał płytę „Mazurek Vulgaris”, na którą złożyło się z 14 mazurków z repertuaru mistrza wykonanych w takim samym składzie, w jakim grała kapela Metów, czyli na skrzypcach, basach i bębenku. W maju 2014 roku, podczas Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, płyta otrzymała Nagrodę Specjalną w konkursie „Fonogram Źródeł 2013” za: „wierną kontynuację stylu gry skrzypka Kazimierza Meto”.
Podczas niedzielnego koncertu w Studiu im. W. Szpilmana Maciej Filipczuk wystąpi ze swoim zespołem Goście Weselni w składzie: Marcin Lorenc (basy), Mateusz Kowalski (bębny) i Marta Urban-Burdalska (śpiew).
W audycji udział wezmą również: Anna Meto, Maria Baliszewska, prof. Piotr Dahlig oraz prof. Andrzej Bieńkowski.
Wydarzenie będzie transmitowane na antenie radiowej Dwójki.
Źródło: Polskie Radio