Muzyczna jesień w Trójce rozkręciła się na dobre. Po niedawnych, gorąco przyjętych przez widzów i słuchaczy koncertach Stanisławy Celińskiej i Lao Che, w najbliższy poniedziałek 21 września 2015 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpi rockowa grupa Oberschlesien pochodząca z – jak sama nazwa wskazuje – Górnego Śląska.
Pomysłodawcą i inicjatorem powstania zespołu jest perkusista Marcel Różanka, który w 2008 roku podjął współpracę z wokalistą Michałem Stawińskim. Członkowie Oberschlesien piszą sami o sobie, że są muzycznymi prekursorami zacierania sztucznie powstałej antypatii do Ślązaków. Dlatego opowiadają o trudnej historii swojego regionu – np. w utworze „Powstaniec” poświęconym Powstańcom Śląskim, którzy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Zespół otrzymał za tę piosenkę medal honorowy od Ministra Obrony Narodowej.
W swoich tekstach grupa porusza przede wszystkim niebanalne, często poważne tematy, czego przykładem kompozycje: „Niechciane Dzieci”, „Krzyż” czy „Richter”. Śpiewają również – często metaforycznie i w śląskim etnolekcie (tzw. ślůnsko godka) – o zniewoleniu współczesnego człowieka („Robot”), naszych codziennych lękach („Strach”) i uczuciach („To nie sen”). Muzyczną ilustracją takiego przekazu jest mocny, industrialny metal.
Dziennikarze często piszą, że zespół Oberschlesien zmienia stereotyp Śląskości karykaturalnej i często trywialnej. – Odważnie pokazujemy wszystkim, że można pisać, śpiewać i myśleć po śląsku. Jesteśmy od wielu pokoleń związani ze Śląskiem, regionem pełnym pięknych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Naszą muzyką i twórczością przybliżamy przekazane nam wartości i olbrzymi szacunek do dziedzictwa kulturowego śląskiej ziemi – mówią muzycy rockowego sekstetu z Piekar Śląskich.
Zespół ma w dorobku dwa albumy: „Oberschlesien I” (2013) i „Oberschlesien II” (2015).
Transmisja koncertu Oberschlesien z Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na antenie Trójki w poniedziałek 21 września od godziny 22:05.
Źródło: Polskie Radio