Gułag to słowo, które u całych pokoleń budziło grozę. Ofiarami tego największego w dziejach systemu, wykorzystującego niewolniczą pracę, były miliony ludzi, w tym bardzo wielu Polaków. Często ich los wciąż owiany jest tajemnicą. W listopadzie kanał National Geographic odkryje przed swoimi widzami wiele nowych faktów o łagrach – rozrzuconych po rosyjskich pustkowiach symbolach zbrodni.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic
Nazwa GUŁag (skrót od “Gławnoje uprawlenije isprawitielno-trudowych łagieriej i kolonij”) stała się synonimem niewolniczej pracy milionów więźniów osadzonych w łagrach. Do radzieckich obozów pracy nie trafiali wyłącznie przestępcy. Decydenci zbrodniczego systemu szybko uświadomili sobie, że niewolnicza praca może być przydatna. „Wrogów” można było znaleźć, ich procesy sfingować, a niewydolna gospodarka Związku Radzieckiego zawsze potrzebowała dodatkowej siły roboczej. Uwięzieni pracowali do utraty ostatnich sił w kopalniach, kamieniołomach, przy wyrębie drzew w tajdze albo na budowach. Później ich życie nie miało już żadnego znaczenia.
Nasza wiedza o łagrach wciąż pełna jest białych plam. Wiele dokumentów zostało zniszczonych, część wciąż jest tajna. O wielu ofiarach zbrodniczego systemu wiemy niewiele. Ich losu możemy się domyślać, bazując na dziełach literatury – Archipelagu Gułag Aleksandra Sołżenicyna czy Innym Świecie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Ukrywane fakty i niewiele źródeł informacji sprawiają, że historia Gułagu nie tylko przeraża, ale też intryguje. Kanał Natiopnal Geographic pomoże widzom zrozumieć więcej. Trzyodcinkowy dokument “Gułag – system śmierci” odkryje piekło obozów i cyniczną postawę tych, którzy je stworzyli.
Gułag – system śmierci – premiery w piątki od 22 listopada o godz. 22:00 na kanale National Geographic.
Źródło: FOX Networks Group