Koncertowa i inscenizowana wersja opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki zabrzmi w niedzielę 15 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Będzie to uroczysta inauguracja nowego sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Transmisja w radiowej Dwójce od godz. 18.00.
„Hrabina” z librettem Włodzimierza Wolskiego prapremierę miała w 1860 roku. To historia zakochania i konkurowania dwóch kobiet o względy jednego mężczyzny. Z drugiej strony jest to lekki, humorystyczny dokument ukazujący ówczesne życie wyższych sfer i zubożałej szlachty. – Dzieło to wybraliśmy nieprzypadkowo – w Roku Stanisława Moniuszki wystawienie „Hrabiny” w pełnej, w dodatku inscenizowanej wersji z elementami scenografii i specjalnym oświetleniem wydawało nam się wręcz oczywistym i godnym otwarciem sezonu koncertowego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie – mówi jej dyrektor Krzysztof Kur.
– Warunki studia nie dają tak szerokich możliwości, jak to jest przy okazji wielkich operowych scen, ale również u nas będą kostiumy, elementy scenografii i światło. A w momentach dialogowych, gdzie nie ma muzyki, pojawi się rodzaj teatru radiowego. Przygotowujemy efekty dźwiękowe, czyli to, co zazwyczaj ma miejsce w słuchowiskach. Chciałam bowiem połączyć operę, czystą muzykę, ze słuchowiskiem radiowym – wyjaśnia Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka „Hrabiny”.
Jak dodaje Krzysztof Kur, opera zostanie nagrana i wydana na płytach – możliwe, że jeszcze w tym roku – nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Byłoby to spore wydarzenie dla melomanów i miłośników opery, ponieważ „Hrabina” bardzo rzadko grana i rejestrowana jest w całości.
Przypomnijmy, że Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie wróciła do swej nazwy w maju br., a niedawno ukazała się jej najnowsza płyta „Muzyka kompozytorów polskich XVIII i XIX wieku”. Album zawiera zarówno wykonania koncertowe, jak również rejestracje archiwalne realizowane dla Polskiego Radia. Wszystkie powstały w latach 2015-2019.
Program: Stanisław Moniuszko – „Hrabina”; wykonawcy: Ewa Tracz – sopran (Hrabina), Robert Ulatowski – bas (Chorąży), Roksana Wardenga – mezzosopran (Bronia), Łukasz Załęski – tenor (Kazimierz), Dariusz Machej – bas (Podczaszyc), Rafał Żurek – tenor (Dzidzi), Joanna Moskowicz – sopran (Panna Ewa) oraz Magdalena Schabowska – sopran (Syrena I), Barbara Szczerbaczewicz – sopran (Syrena II), Inga Poškutė-Królak – sopran (Syrena III); Anna Marchwińska – korepetytor solistów, Paulina Góral-Stykowska – reżyseria światła, Ewa Gdowiok – oprawa scenograficzna i kostiumy, Maciej Kubera – efekty dźwiękowe, Anna Wieczur-Bluszcz – reżyseria; Chór Filharmonii Narodowej – Bartosz Michałowski przygotowanie chóru, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie – dyrygent Michał Klauza. Ostatnie bilety do kupienia na stronie: polskieradio.bilety24.pl
Transmisja w radiowej Dwójce w niedzielę 15 września od godz. 18.00.
Źródło: Polskie Radio