W środę ,23 stycznia 2013 roku gościem programu „Minęła dwudziesta”, emitowanego na antenie TVP INFO, był przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. W rozmowie z Danutą Holecką przewodniczący KRRiT opowiedział się za potrzebą zastąpienia abonamentu RTV nowym i współczesnym sposobem pobierania pieniędzy na media publiczne, a także odniósł się do zarzutów stawianych przez właściciela TV Trwam Tadeusza Rydzyka.
– Abonament ma już kilkadziesiąt lat i dożywa swych dni w całej Europie. To ostatni moment, żeby wprowadzić w życie nowy, współczesny, niższy niż do tej pory, sposób pobierania pieniędzy na media publiczne, które są jedną z najważniejszych instytucji demokratycznego państwa – przekonywał Jan Dworak.
Na koniec 2012 r. zaległości wynikające z niezapłaconego abonamentu sięgają blisko 2,5 mld zł. Ok. 3 mln Polaków zalega z opłatami dłużej niż miesiąc. Jednak według szacunków rok 2012 r. był lepszy niż 2011. – Rzeczywiście udało się powstrzymać ten negatywny trend spadającego od kilku lat abonamentu. 2013 r. także zapowiada się nieźle. Ten wynik jest rezultatem zarówno akcji promocyjnej, zwiększonej świadomości widzów, że TVP jest potrzebna, ale także dobrej pracy Poczty Polskiej i aparatu skarbowego, ścigającego tych, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku – wyjaśniał przewodniczący Jan Dworak.
Zdaniem Dworaka abonament w takiej formule, w jakiej obowiązywał przez ostatnie kilkadziesiąt lat „dożywa już swoich dni”. – To ostatni moment, żeby wprowadzić w życie nowy, współczesny sposób pobierania pieniędzy na media publiczne, które są jedną z najważniejszych instytucji demokratycznego państwa – przekonywał prezes KRRiT.
Przewodniczący KRRiT wskazywał na sukcesy mediów publicznych, jakim były transmisje Euro 2012, programy Teatru Telewizji, a także zakup piłkarskich mistrzostw świata w 2014 r., na które to prawa do transmisji tylko TVP zgodziła się wyłożyć pieniądze. – Telewizja publiczna, w sferze informacyjnej, coraz bardziej się wyróżnia powagą i profesjonalizmem. Widać dobrą pracę TVP Info. Za mało jeszcze jest programów dla dzieci, ale wiem, że TVP nad tym pracuje. Godnymi pochwały są kanały TVP Kultura i TVP Historia, docierające do ludzi o bardziej wyrobionych gustach czy zainteresowaniach – wyliczał Jan Dworak.
Jan Dworak odniósł się także do zarzutów pod adresem KRRiT, które padły ze strony ojca Tadeusza Rydzyka, gdy ogłoszono konkurs na miejsce w multipleksie dla stacji o charakterze religijnym. – Ojciec Tadeusz Rydzyk powiedział, że konkurs jest ustawiony. To zwykłe oszczerstwo. Zastanawialiśmy się, czy nie wystąpić do organów ścigania, ale doszliśmy do wniosku, że musimy wypełniać pewne najwyższe standardy. Przecież wystąpiliśmy przeciwko art. 212 Kodeksu karnego, który pozwala skazywać na więzienie za zniesławienie. Musimy dbać o wolność słowa i nie możemy wykorzystywać takich organów, nawet wtedy, kiedy jesteśmy oskarżani niesprawiedliwie i nas boli – podkreślił Jan Dworak.
Źródło: Telewizja Polska