W piątek 24 listopada Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania transmisji z katowickiego koncertu jednego z najwybitniejszych współczesnych kontratenorów. Początek – godz. 19.30.
Słuchacze radiowej Dwójki będą mieli wkrótce okazję do spotkania z jednym z najwybitniejszych współczesnych kontratenorów. To Philippe Jaroussky, słynny francuski artysta, fenomen wokalny, wirtuoz muzyki dawnej, mający w repertuarze m.in. utwory Monteverdiego, Händla i Vivaldiego. Wraz z założonym przez siebie Artaserse Ensemble, którego jest kierownikiem artystycznym, koncertuje w największych salach operowych świata. Kilkanaście razy gościł także w Polsce, w ubiegłym roku jako gwiazda 51. Festiwalu Wratislavia Cantans.
W piątkowy wieczór 24 listopada, w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”, antena przygotowała transmisję z wielkiego koncertu francuskiego mistrza, który odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Philippe Jaroussky wystąpi w programie złożonym z kompozycji Georga Friedricha Händla, w tym fragmentów wokalnych z oper Radamisto, Flavio, król Longobardów, Siroe, król Persji, Imeneo, Giustino, Ptolemeusz, król Egiptu oraz w wybranych częściach z concerti grossi op. 3 i 6. Transmisja rozpocznie się o godz. 19.30.
Jak podkreślają organizatorzy katowickiego koncertu, geniusz kompozytorski Georga Friedricha Händla (1685-1759) ujawnił się najpełniej na polu opery, oratorium i koncertu. Sukcesy swych oper zawdzięczał nie tylko talentowi kompozytorskiemu, lecz także znakomitym śpiewakom, przede wszystkim kastratowi Francesco Bernardiemu (1686-1759) zwanemu Senesino. Większość arii z programu katowickiego koncertu wykonywana była właśnie przez niego. Debiutował w roli tytułowej w Radamisto 28 XII 1720 roku, wykonywał partię Guida we Flavio (1723) i role tytułowe w Siroe (1728) i Ptolomeuszu (1728). Wystąpił w 20 operach Händla, jego gwałtowny charakter i fatalne maniery doprowadziły do zerwania współpracy z kompozytorem w 1733 roku. Rolę tytułową w Justynie (1737) i partię Tyrynta w Imeneo (1740) śpiewali już inni kastraci – Domenico Annibali i Giovanni Battista Andreoni. Wszyscy ci trzej śpiewacy dysponowali wybitnymi głosami altowymi lub mezzo-sopranowymi. Senesino słynął z wzorowej intonacji, błyskotliwej techniki w koloraturach, ekspresywnego cieniowania dynamicznego i gustownego, nieprzesadnego zdobnictwa. W ariach z programu katowickiego koncertu słuchacze znajdą wiele fragmentów pozwalających Philippowi Jarousskiemu oddać kunszt wykonawczy Senesina.
W przerwie transmisji zaplanowano m.in. rozmowę z bohaterem wieczoru. Transmisja zakończy się o godz. 22.00.
„Filharmonia Dwójki”, transmisja z NOSPR w Katowicach, piątek 24 listopada, godz. 19.30-22.00.
Źródło: Polskie Radio