W jesień 2017 roku Program 2 Polskiego Radia wkracza w poniedziałek 11 września, z nową ramówką, która – zachowując audycje najwyżej cenione przez słuchaczy, wprowadza też wiele interesujących nowości, zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo.
Od 11 września dziennikarze radiowej Dwójki będą witać słuchaczy w „Poranku” później o godzinę.
W nowej ramówce „Poranek Dwójki” – od poniedziałku do piątku – będą rozpoczynać o godz. 7:00 „Wiadomości kulturalne”. W „Poranku Dwójki” nie zabraknie stałych propozycji, czyli przeglądów prasy (godz. 7:20 i 8:35) oraz „Archiwalni” – w dźwiękową podróż w czasie dziennikarze Programu 2 zabiorą słuchaczy nieco wcześniej niż dotychczas, bo o godz. 7:35. Punktualnie o godz. 8:00 antena zaproponuje „Rekomendacje kulturalne” cenionych artystów, a tuż po nich – „Gościa Poranka”, czyli rozmowę dnia w wersji audio i wideo. Także od 11 września w nowym porannym konkursie „Dwójka na piątkę” będzie można zdobyć urodzinowy pakiet 30 płyt. Aby o niego powalczyć, wystarczy słuchać Programu 2 o godz. 8:30 i odpowiedzieć na dźwiękową zagadkę – najbardziej interesujące propozycje zostaną zakwalifikowane do finału, który rozegra się na antenie Dwójki o godz. 9:15.
Poranek Dwójki – pielęgnując najlepsze antenowe tradycje – zamierza nadal mocno trzymać rękę na pulsie polskiej i światowej kultury. Reporterzy będą relacjonować najważniejsze wydarzenia, a korespondenci Polskiego Radia opowiedzą o tym, co dzieje się w kulturze ich kraju i regionu. Na antenie Dwójki obecne będą też felietony Bartka Chacińskiego. Powstanie mapa nieoczywistych miejsc, w których kultura jest na wyciągnięcie ręki i odpowiedzi na pytanie, gdzie w Internecie można odnaleźć wartościową sztukę.
Na Poranek Dwójki od dziś w nowej odsłonie – od godz. 7:00 do 10:00 – zaprasza słuchaczy Paweł Siwek.
Muzycznie Dwójka będzie witać słuchaczy jesienią 2017 roku o godz. 6.00 – „Fantazją polską”; później o 10.00 w „Kanonie Dwójki”, zaś o 15.07 w magazynie „Źródła”.
O stałych porach na antenę powrócą: „Filharmonia Dwójki”, „Wieczór operowy”, „Trybunał Płytowy”, „Five o’clock”, a także większość audycji autorskich. W nowym, jesiennym układzie ramowym pozostaje wprowadzona latem audycja „Dwójka na życzenie”, której muzyczną zawartość wybierają słuchacze z listy 50 propozycji.
Wiele atrakcji literackich pojawi się w stałych cyklach – w „Wieczorze ze słuchowiskiem”, „Dwukropku”, „Strefie literackiej” i „Czytelni”.
Jesienią 2017 roku Dwójka wprowadzi także następujące audycje premierowe:
„Ku Niepodległej” – piątki, godz. 14.30-15.00 – raz w miesiącu
W cyklu, który powstanie we współpracy ze specjalistami – historykami, autorami monografii, badaczami, kolekcjonerami, muzykologami – zostaną zaprezentowane postaci z różnych środowisk. Nie tylko te, które walczyły z bronią w ręku, jak np. powstańcy listopadowi, zesłańcy styczniowi, Stefan Okrzeja, Józef Montwił-Mirecki czy Antoś Petrykiewicz, „najmłodszy obrońca Lwowa”. Wśród nich będą także wybitni duchowni, poprzez swą postawę przenoszący na kolejne pokolenia tradycję niepodległościową (np. Piotr Ściegienny czy słynny kaznodzieja ks. Alojzy Ficek z Piekar, który mówił pielgrzymom przybyłym z całego Śląska do słynnego obrazu Matki Boskiej, że „tak długo silnej wiary katolickiej między ludem górnośląskim, jak długo języka ojczystego”), nauczyciele (Karol Miarka) i naukowcy (Napoleon Cybulski, odkrywca zarazków duru brzusznego), którzy nie wyrzekli się polskości. Obok nich słynni działacze gospodarczy (Dezydery Chłapowski), muzycy i malarze.
„Reformacja po polsku” – piątki, godz. 14.30-15.00 – raz w miesiącu
W roku 500-lecia reformacji w cyklu „Reformacja po polsku” dziennikarze przyjrzą się historii tego ruchu na ziemiach polskich, a także jego związkom z literaturą. Cykl obejmie tematy związane z różnymi postaciami, w tym m.in. Mikołajem Rejem z Nagłowic (luteranin), Andrzejem Fryczem Modrzewskim (pod koniec życia arianin) czy Mikołajem Sępem Szarzyńskim (konwertyta, nawrócony na katolicyzm). W audycjach będą też podejmowane wątki relacji polskich władców z ruchami reformatorskimi i hasłami wolności wyznania (tu m.in. konfederacja warszawska). W audycjach będzie mowa również o polskiej tradycji tolerancji religijnej.
„Kabarety literackie” – soboty, godz. 15.00-15.30
W cyklu zostaną zaprezentowane najciekawsze i najważniejsze kabarety literackie, które znajdują się w zasobach Archiwum Polskiego Radia. To m.in. teatrzyk Eterek, kabaret Dudek, kabaret Szpak. Ich twórcami byli m.in. Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Antoni Marianowicz, Zenon Wiktorczyk, Edward Dziewoński i grono wspaniałych aktorów, którzy wykreowali niezapomniane kabaretowe postaci. Wśród nich takie znakomitości jak: Irena Kwiatkowska, Tadeusz Fijewski, Barbara Fijewska, Wieńczysław Gliński, Alina Janowska, Kalina Jędrusik. Zaprasza Anna Lisiecka.
„Nokturn” – wtorek, godz. 23.00-1.00
Wtorkowy Nokturn to układanka. Swobodnie czerpie z muzyki współczesnej, etnicznej, jazzu, pobrzeży i skrzyżowań gatunków, gdzie liczą się głównie indywidualności. Każda z wtorkowych układanek dla całej tej różnorodności znajduje, ponad czasem i przestrzenią, wspólną osnowę. Do wspólnego układania zaprosi słuchaczy Rafał Księżyk.
„Orient Express” – soboty, godz. 15.30-16.00
Bogactwo kultur i wpływów Orientu w różnych wydaniach – tradycyjnych, klasycznych i folkowych. Od północnej Afryki, przez Bałkany, po daleką Azję. Nowości płytowe oraz unikatowe, nieznane nagrania archiwalne, a także wyjątkowi goście. Zaprasza Magda Tejchma.
Odmieniona „Akademia kina” – piątki, godz. 14.30-15.00 raz w miesiącu
„Rozmowy o kinie” – audycja Anny Fuksiewicz z udziałem Profesora Tadeusza Lubelskiego.
Cykl audycji poświęconych wybranym, szczególnie ważnym i interesującym filmom, reżyserom i aktorom. Wychodząc od pamiętnych, kultowych scen, wątków i kreacji aktorskich, nie stroniąc od anegdot, profesor Tadeusz Lubelski opowie o historii i współczesności kina. Cykl będzie wzbogacony wstawkami dźwiękowymi z omawianych filmów.
Źródło: Polskie Radio