W najbliższą niedzielę, 31 maja 2015 roku o godzinie 20:05 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7, wystąpi Justyna Steczkowska. Podczas koncertu wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów zaśpiewa utwory z albumu „Anima”.
Album „Anima” ukazał się 25 listopada 2014 roku. To autorskie kompozycje ubrane w nowoczesne, zaskakujące dźwięki kosmicznej elektroniki osadzonej w rozległych przestrzeniach orkiestry Silesian Art Collective oraz teksty napisane m.in. przez Katarzynę Nosowską, Belę Komoszyńską, Michała Pańszczyka czy Ifi Ude. Utwory przede wszystkim z tej właśnie płyty będzie można usłyszeć w trakcie koncertu w Trójce. Transmisja ze Studia Muzycznego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na antenie Programu 3 w niedzielę 31 maja od godzinie 20:05.
Justyna Steczkowska pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli. W 1992 roku zrezygnowała ze studiów, by poświęcić się wokalistyce. Śpiewała w zespołach rockowych Agressiva 69, Wańka Wstańka, Revolutio Cordis, a także jazzowych z własną grupą Shoco i Duet. W 1994 roku zwyciężyła w programie „Szansa na sukces”, gdzie wykonała utwór „Boskie Buenos” z repertuaru grupy Maanam. W tym samym roku wygrała koncert debiutów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1995 roku reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie z utworem „Sama”. Wystąpiła także na Sopot Festiwal, przedstawiając w konkursie piosenki „Dziewczyna Szamana” i „Wrogu mój”. W tym samym roku nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, pod którego okiem nagrała debiutancką płytę „Dziewczyna Szamana”. Tytułowy utwór z tego albumu uznany został przebojem roku 1996 w wielu plebiscytach, a sam album zyskał miano platynowej płyty, rozchodząc się w ponad 350 tys. egzemplarzy. Steczkowska została wyróżniona nagrodą muzyczną Fryderyk ’96 aż w pięciu kategoriach.
Wydana w 1997 roku druga płyta, zatytułowana „Naga”, osiągnęła status złotej płyty za sprzedaż ponad 50 tys. sztuk. Również i ten album wyprodukował Grzegorz Ciechowski.
Kolejna płyta, „Dzień i noc”, z tekstami autorstwa Edyty Bartosiewicz i Katarzyny Nosowskiej ukazała się w 2000 roku. Album „Mów do mnie jeszcze” z 2001 roku zawierał utwory do tekstów Williama Szekspira, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Wydana w 2002 roku płyta „Alkimja” nawiązywała do kultury żydowskiej i zawierała utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidysz. Za sprzedaną w 35 tys. egzemplarzy „Alkimję” Justyna Steczkowska otrzymała złotą płytę oraz Fryderyka ’02 w kategorii album roku etno-folk. Album „Femme Fatale” z 2004 roku prezentował covery piosenek, które w poprzednich dekadach wykonywały słynne piosenkarki polskie i zagraniczne.
Kolejnym albumem w karierze Steczkowskiej był „Daj mi chwilę” z 2007 roku. Płyta została wyprodukowana przez Bogdana Kondrackiego i uzyskała status platynowej. W 2008 roku ukazał się album „Puchowe kołysanki”, który zawierał piosenki napisane przez wokalistkę oraz bajki czytane przez nią samą. W 2009 roku został wydany dziesiąty studyjny album, zatytułowany „To mój czas”, promowany piosenką o tym samym tytule.
W 2011 roku artystka wraz z Maciejem Maleńczukiem wydała płytę „Mezalianse”. Rok później pojawił się dwupłytowy album zatytułowany „XV”, a 2013 rok przyniósł wydawnictwo „Puchowe kołysanki 2”.
Źródło: Polskie Radio