Już jutro II etap wyłączania naziemnej telewizji analogowej w Polsce (wykaz)

28 listopada 2012 roku wyłączone zostaną kolejne analogowe nadajniki naziemnej telewizji. Od 5 rano w środę w 261 gminach w województwach pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim możliwy będzie już tylko odbiór Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Emisję programów analogowych zakończą nadajniki zlokalizowane na obiektach:
– RTCN Gdańsk/Chwaszczyno
– RTON Gdańsk/Jaśkowa Kopa
– RkCN Gdynia/Oksywie
– RTON Iława/Kisielice
– TSR Nowe Miasto Lubawskie / Kurzętnik
– TON Poznań/AE
– SLR Poznań/Piątkowo
– RTCN Poznań/Śrem
– TSR Wągrowiec/ul. Mickiewicza

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat cyfryzacji i wyłączeń nadajników naziemnej telewizji analogowej należy skorzystać z bezpłatnej infolinii: 800 007 788 (z telefonów stacjonarnych i komórkowych). Najważniejsze informacje są także dostępne na specjalnie utworzonej stronie internetowej poświeconej cyfryzacji www.cyfryzacja.gov.pl. Ponadto szereg informacji można znaleźć na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa.

Jako pierwsze w kraju analogowe nadajniki telewizyjne wyłączono 7 listopada 2012 roku w Lubuskiem – w Zielonej Górze i Żaganiu. Analogowy sygnał telewizyjny przestał docierać do odbiorców w województwie lubuskim, a także części miejscowości województwa dolnośląskiego,wielkopolskiego i niektórych rejonach województwa zachodniopomorskiego.

Drugi etap wyłączeń telewizji analogowej obejmujący województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie zaplanowano na 28 listopada 2012 roku.To ostatnie wyłączenia w tym roku. Zgodnie z planami do końca lipca 2013 roku na terenie całej Polski telewizję naziemną będzie można odbierać wyłącznie w systemie cyfrowym.

Wykaz gmin objętych II etapem wyłączania naziemnej telewizji analogowej w Polsce

28_list

Uwaga: Proces wyłączania naziemnej telewizji analogowej odnosi się do nadajników, a nie gmin, co oznacza, że niektóre gminy, odpowiednio po terminie dla I albo II etapu wyłączeń, zachowają możliwość odbioru naziemnej telewizji analogowej z innych nadajników, które zgodnie z przyjętym harmonogramem, będą podlegać wyłączeniom w późniejszych etapach.

Procesem cyfryzacji w Polsce kieruje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz podległy mu Urząd Komunikacji Elektronicznej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odpowiada za wydawanie koncesji i nadzór nad nadawcami telewizyjnymi.

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji/Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji/EmiTel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *