1 marca o godz. 19:00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy odda hołd Ukrainie, prezentując poruszający program pełen muzycznych emocji. Wraz ze znakomitymi solistami – skrzypaczką Anną Marią Staśkiewicz i pianistą Alexeyem Botvinovem – orkiestra zaprezentuje polską premierę koncertu podwójnego Tan Duna, „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza oraz „Melodię” Myroslava Skoryka. Organizatorem wydarzenia jest Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Transmisja na antenie radiowej Dwójki. Honorowy patronat nad koncertem objęła Fundacja Ukraiński Dom.
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zaprosiła do udziału w koncercie wyjątkowego artystę – wybitnego pianistę i twórcę festiwalu Odessa Classics, który od 2015 roku należał do najważniejszych wydarzeń muzycznych tej części świata. Alexey Botvinov uznawany jest za jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Bacha i Rachmaninowa. Chętnie sięga również po repertuar współczesny, wykonując utwory takich kompozytorów jak Philip Glass, Alfred Schnittke czy Tan Dun. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę angażuje się w organizację koncertów charytatywnych na całym świecie.
1 marca festiwal Odessa Classics zawita do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a polska publiczność po raz pierwszy usłyszy Koncert podwójny na skrzypce, fortepian, orkiestrę smyczkową i dwie perkusje autorstwa Tan Duna – kompozytora znanego m.in. z muzyki do filmu Anga Lee „Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Obok Alexeya Botvinova partię solową na skrzypcach wykona Anna Maria Staśkiewicz. Utwór powstał na zamówienie festiwalu Odessa Classics i zabrzmiał podczas jego ostatniej ukraińskiej edycji.
Anna Maria Staśkiewicz to laureatka prestiżowych konkursów skrzypcowych, koncertująca zarówno w Polsce, jak i za granicą. Występowała z wieloma renomowanymi orkiestrami, a jej talent podziwiała publiczność takich sal koncertowych, jak Municipal Theatro w São Paulo. Od 2015 roku pełni funkcję koncertmistrza w orkiestrze Sinfonia Varsovia.
– Minęły 3 lata. Emocje roku 2022 przykrył zgiełk kolejnych lokalnych i globalnych wydarzeń. Naszym koncertem chcemy przypomnieć, że ukraińska walka wciąż trwa – mówi Kajetan Prochyra, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Patronat nad koncertem objęła Fundacja Ukraiński Dom. Głównym celem Fundacji jest pomoc i wsparcie społeczności ukraińskiej w Polsce poprzez działania informacyjne, edukacyjne i kulturalne. Ukraiński Dom dba o sprawną i łatwą integrację cudzoziemek i cudzoziemców ze społecznością polską, nie zapominając jednocześnie o ukraińskiej tożsamości. Fundacja podejmuje szereg działań mających na celu szerzenie kultury ukraińskiej. Wspiera także rozwój kontaktów oświatowych, ekonomicznych i politycznych między Polską a Ukrainą. Upowszechnia wartości demokratyczne i wspiera budowanie świadomości społeczeństwa obywatelskiego.
Źródło: Polskie Radio