W związku z informacjami medialnymi, dotyczącymi ograniczania dostępu do mediów posłów i senatorów, wynikającymi z polityki klubów parlamentarnych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, odnosząc się z szacunkiem do niezależności i suwerenności parlamentarzystów i ich klubów, zaapelowała o poszanowanie konstytucyjnej zasady wolności słowa, a także prawa obywateli do informacji.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaapelowała o zaniechanie praktyk, które mogą ograniczać prawo obywateli do informacji. KRRiT zaznaczyła, że to konstytucyjne prawo jest podstawą demokracji, w której parlamentarzyści powinni informować wyborców o pracy i działalności organu, do którego zostali wybrani zaś wyborcy powinni móc słyszeć i oglądać swoich parlamentarzystów również w mediach.
– Polska ustawa medialna daje nadawcom, w granicach określonych prawem, pełną niezależność programową. Redagowanie programu, w tym także zapraszanie gości jest prawem dziennikarzy. Wpływanie na redagowanie programu poprzez ograniczanie doboru zapraszanych gości to praktyka niewłaściwa, szkodząca jakości dyskursu społecznego, prawa obywateli do informacji i jakości demokracji – zauważa KRRiT w apelu.
Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji